Partnerzy portalu

Lubuskie: Ogłoszono przetarg na przebudowę dworca kolejowego w Rzepinie

  • PAP
  • 15 czerwca 2021 - 13:36
Przywrócenie historycznego wyglądu dworca, poprawa komfortu podróżnych, dostępności oraz bezpieczeństwa - to niektóre z celów modernizacji dworca kolejowego w Rzepinie (woj. lubuskie). PKP S.A. ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych obiektu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak poinformował we wtorek Bartłomiej Sarna z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A., dokładny koszt przebudowy dworca w Rzepinie poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Otwarcie ofert jest planowane na 13 lipca br.

Dworzec w Rzepinie to jeden z ośmiu obiektów w woj. lubuskim modernizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach modernizacji pochodzącemu z końca XIX w. dworcowi zostanie przywrócony jego historyczny wygląd. Zarazem obiekt spełni współczesne standardy obsługi podróżnych - wskazano w komunikacie. Inwestycja obejmie również najbliższe otoczenie dworca.

"Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Rzepinie to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej niewielkiej miejscowości w woj. lubuskim zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej" - powiedział cytowany w informacji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dodał, że renowacje zabytkowych dworców są możliwe dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

Sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki wskazał, że Program Inwestycji Dworcowych wkroczył już w decydującą fazę. Część inwestycji prowadzonych przez PKP S.A. została zrealizowana lub jest w trakcie prac budowlanych, a niebawem dołączą do nich kolejne.

Cytowany w komunikacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreślił, że poprawa komfortu podróżowania, skrócenie czasu jazdy, modernizacja dworców i dostosowanie ich do osób ze szczególnymi potrzebami to jedne z priorytetów polskiego rządu przy realizacji inwestycji kolejowych.

"Pieniądze z Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko wspierają modernizację zabytkowych dworców, jak ten w Rzepinie. Dzięki temu pasażerowie będą mogli korzystać z bardziej nowoczesnego, bezpiecznego oraz dostępnego dla wszystkich miejsca" - powiedział wiceminister Buda.

Członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany przekazał, że Program Inwestycji Dworcowych w woj. lubuskim nabiera rozpędu. Ostatnio rozpoczęła się przebudowa dworca w Witnicy, a lada dzień ruszą prace budowlane w Świebodzinie. Prace na dworcu w Rzepinie mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!