Partnerzy portalu

Majchrowski: Igrzyska Europejskie nie mogą odbywać się na koszt mieszkańców

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 3 listopada 2021 - 12:27
Jestem bardzo chętny, aby Igrzyska Europejskie w Polsce i w Krakowie się odbyły, ale nie mogą się one odbyć na koszt mieszkańców – powiedział radnym prezydent miasta Jacek Majchrowski.
  • Moje stanowisko zawsze było takie, że igrzyska nie mogą się odbyć na koszt mieszkańców Krakowa - powiedział Jacek Majchrowski.
  • Ustalona została lista koniecznych inwestycji infrastrukturalnych i sportowych. Projekt specustawy pojawił się niedawno i w ciągu dwóch, trzech dni został zmieniony. Nie uwzględniono szeregu postulatów zgłaszanych przez miasto, a specustawa ma swoje dobre i złe strony - dodał.
  • Zauważył, że do rozpoczęcia Igrzysk Europejskich zostało 18 miesięcy i jeśli będą obowiązywać normalne przepisy, miasto nie zdąży z inwestycjami. - Jesteśmy w stanie zrobić Igrzyska wspólnie z Małopolską, a konkretnie z Tarnowem - ocenił.

Prezydent poinformował, że przedstawiciele Krakowa: wiceprezydenci Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk oraz Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta ds. rozwoju kultury fizycznej będą w piątek rozmawiać w Warszawie ze stroną rządową, a przed 11 listopada można się spodziewać konkretów.

We wrześniu radni podjęli uchwałę, że w przypadku nieuzyskania do 31 października gwarancji finansowych ze strony rządu, prezydent powinien zrezygnować z organizacji wydarzenia.

"Moje stanowisko zawsze było takie, że igrzyska nie mogą się odbyć na koszt mieszkańców Krakowa" - mówił w Majchrowski. Dodał, że ustalona została lista koniecznych inwestycji infrastrukturalnych i sportowych, a on od początku nalegał, aby w tej sprawie uchwalona została specustawa, która ułatwi ich przeprowadzenie.

"Projekt specustawy pojawił się niedawno i w ciągu dwóch, trzech dni został zmieniony" - powiedział Majchrowski. Dodał, że nie uwzględniono szeregu postulatów zgłaszanych przez miasto, a specustawa ma swoje "dobre i złe strony". "Jeżeli to ma być specustawa, to ona musi przyjmować pewne specjalne rozwiązania dotyczące przede wszystkim przetargów i uchwał środowiskowych, które zajmują najwięcej czasu podczas procedowania" - zaznaczył prezydent Krakowa.

Zauważył, że do rozpoczęcia Igrzysk Europejskich zostało 18 miesięcy i jeśli będą obowiązywać normalne przepisy, miasto nie zdąży z inwestycjami.

"Jesteśmy w stanie zrobić Igrzyska wspólnie z Małopolską, a konkretnie z Tarnowem" - ocenił Majchrowski. Dodał, że nie chce przed rozmowami zaplanowanymi na czwartek i piątek przesądzać, czy do organizacji tego wydarzenia dojdzie czy nie. "Sądzę, że po rozmowach piątkowych będziemy wiedzieć, na czym stoimy" - zaznaczył. Jak zauważył sprawą Igrzysk Europejskich po stronie rządowej zajmuje się już czwarta ekipa i każda z nich może być na nowo wprowadzona w tę sprawę.

Igrzyska Europejskie mają się odbyć w 2023 r. w Krakowie i województwie małopolskim. Sportowcy mają rywalizować także w Zakopanem, Tarnowie i Krynicy.

W Krakowie mają się odbyć się następujące dyscypliny: siatkówka, szermierka, pływanie synchroniczne, koszykówka 3 x 3, rugby 7, kajakarstwo klasyczne, strzelectwo, pięciobój nowoczesny i tenis stołowy, czyli dziewięć dyscyplin, a także dodatkowo dwie dyscypliny pokazowe: teqball i MMA. W kolejnych 11 dyscyplinach sportowcy będą rywalizować w Tarnowie, Krynicy i Zakopanem.

W ramach związanych z imprezą inwestycji sportowych przeprowadzone mają być: modernizacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, budowa basenu olimpijskiego, toru kajakarstwa klasycznego i strzelnicy sportowej, a także modernizacja obiektów AWF. W ramach inwestycji pozasportowych zrealizowany ma być zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2 oraz budowa ulic Okulickiego, Buszka i Trasy Balickiej oraz modernizacja węzła komunikacyjnego Opatkowice na autostradzie A4.

Decyzję o tym, że Kraków i Małopolska będą gościć w 2023 r. III Igrzyska Europejskie podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

KOMENTARZE1

  • Marian 2021-11-03 14:57:45
    Bardzo dobrze bo ta infrastruktura po olimpiadzie zostanie dla mieszkańców i studentów AWF.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!