Partnerzy portalu

Maląg: ochroniliśmy ok. 5 mln miejsc pracy

  • PAP
  • 10 czerwca 2020 - 15:19
Ochroniliśmy ok. 5 mln miejsc pracy, dzięki przekazaniu 80 mld zł wsparcia z Tarcz, które trafiło do przedsiębiorców - podkreśliła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że m.in. bon turystyczny również pozwoli ochronić miejsca pracy i wesprze polskie rodziny.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Do wczoraj prawie 80 mld zł wsparcia z różnych instrumentów przygotowanych w ramach Tarcz, które trafiło do przedsiębiorców pomogło utrzymać miejsca pracy. Śmiało możemy powiedzieć, że na ten moment ochroniliśmy ok. 5 mln miejsc pracy" - powiedziała na brifingu Maląg.

Dodała, że te mechanizmy wsparcia, zwrócone są na człowieka, na polską rodzinę, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas.

Jak wskazała, jednym z mechanizmów jest dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł wypłacany przez 3 miesiące.

"Dziś dla rodziny jest wyjątkowy dzień, bo pan prezydent Andrzej Duda zaproponował 7 filarów +Karty Rodziny+ przewidującej m.in. wsparcie finansowe dla rodzin i wsparcie seniorów" - powiedziała. Jak zaznaczyła do tej pory do polskich rodzin w ramach programu "Rodzina plus" trafiło już 108 mld zł.

Szefowa ministerstwa rodziny wskazała, że kolejnym, nowym wsparciem dla rodzin jest bon turystyczny to kolejna inwestycja w rodzinę, a z drugiej strony wsparcie dla wyjścia z kryzysu branży turystycznej. Dodała, że bon turystyczny skierowany jest dla dzieci, ale przede wszystkim będzie go można zrealizować w Polsce, co w ten sposób zasili branżę turystyczną środkami finansowymi".

Towarzyszący minister Marlenie Maląg podczas brifingu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wskazał, że bon turystyczny oprócz efektu wsparcia dla polskich rodzin, będzie też wsparciem dla branży turystycznej w Polsce, która bardzo dużo straciła przez epidemię.

Dodał, że firmy turystyczne również skorzystały z mechanizmów wsparcia w ramach Tarcz: antykryzysowej i finansowej. "Do 12 tysięcy firm turystycznych trafiło już ok. 4 mld zł wsparcie" - podkreślił.

Wiceminister rozwoju wskazał, że resort nie przewiduje specjalnej tarczy dla branży turystycznej. Jak wyjaśnił, nie byłoby to sprawiedliwe względem innych branż, które równie dużo straciły. Poza tym firmy turystyczne mogą i korzystają z tych samych rozwiązań co inne branże w ramach wspomnianych Tarcz antykryzysowych" - dodał Gut-Mostowy.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapowiedział w środę wprowadzenia "Karty Rodziny", która m.in. ma gwarantować finansowe świadczenia prorodzinne. W sobotę prezydent zapowiedział uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego. W poniedziałek poinformował, że bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko będzie przyznawany niezależnie od poziomu dochodów; będzie miał formę elektroniczną i będzie ważny do końca 2021 r.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła w poniedziałek, że pierwsze płatności z bonu turystycznego planowane są na ostatni tydzień lipca. Wskazywała również, że szacowana wartość bonów - ok. 3 mld zł - to "wsparcie, jakiego branża turystyczna jeszcze nie miała".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!