Partnerzy portalu

Małe gminy mylą się częściej

  • GK
  • 5 lipca 2011 - 07:56
Gminy wiejskie i miasta na prawach powiatu najczęściej naruszały prawo. Średnio, na każdą z przeprowadzonych przez RIO kontroli w tych jednostkach przypadało około 19 różnych nieprawidłowości.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Podczas kontroli w 2010 r. stwierdzono 16 481 nieprawidłowości. W 2009 r. ich liczba wynosiła 16 663 – tak wynika ze sprawozdania z działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych za 2010 rok.

Największy udział w ogólnej liczbie stwierdzonych błędów stanowiły nieprawidłowości w zakresie działań związanych z realizacją budżetu – 37,9 proc., w tym dochodów i przychodów (21,8 proc.) oraz wydatków i rozchodów (15,2 proc.), jak też w zagadnieniach tematycznych dotyczących księgowości i sprawozdawczości budżetowej (21,2 proc.) oraz zamówień publicznych (14,0 proc).

Kolejny rok z rzędu poważnym problemem okazały się nieterminowo regulowane zobowiązania. Ujawniono 247 takich przypadków, co stanowiło 24,2 proc. ogólnej liczby nieprawidłowości w tym zakresie.

Dokonywanie wypłaty gotówki osobom nieupoważnionym lub bez pokwitowania i bez egzekwowania wskazania daty odbioru gotówki zauważono na przykład w Urzędzie Miejskim w Korszach, w Urzędzie Miasta i Gminy Ruciane Nida, w Urzędzie Gminy Biskupiec, w Urzędzie Gminy Budry i w Urzędzie Gminie Rybno (wszystkie woj. warmińsko-mazurskie).

Natomiast główny księgowy Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie) dokonywał przelewów na swój rachunek bankowy kwot nieudokumentowanych dowodami źródłowymi oraz zawyżonych własnych wynagrodzeń w stosunku do kwot wynikających z list płac. Łącznie w latach 2006 – 2010 pracownik przelał bezpodstawnie na własne konto ponad 153 tys. zł.

Za to burmistrz Stawisk (woj. podlaskie) i jego zastępca pobierali zaliczki na poczet wynagrodzeń i nie dokonywali ich bieżącego zwrotu. Burmistrz pobrał zaliczki w 2008 r. na kwotę 17,5 tys. zł, a zastępca – 14, 9 tys. zł w 2009 r. i 15,9 tys. zł w 2010 r. (pracownik ten w trakcie kontroli dokonał spłat zaliczek pobranych w 2009 r.).

Największą liczbę nieprawidłowości kontrolerzy RIO wykryli w kategorii „wykonanie budżetu – dochody i przychody”. Zanotowali i 3 608 przypadków. Gmina Głowno (woj. łódzkie) na przykład nie doliczyła podatku VAT do cen wywoławczych za sprzedawane działki, przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i uiściła go z własnych dochodów, powodując ich uszczuplenie o ponad 33 tys. zł.

W Gminie Świętochłowice (woj. śląskie) zaniechano aktualizacji w latach 2006 – 2010 opłat z tytułu użytkowania wieczystego mienia gminy oraz mienia Skarbu Państwa, przez co zaniżono dochody z tego tytułu.

Jeśli chodzi o sprawozdania z wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2010 r. to największe zdyscyplinowanie w tej dziedzinie wykazały samorządy województw – 81,3 proc. oraz miasta na prawach powiatu – 67,7 proc.

Oceniające je składy orzekające regionalnych izb obrachunkowych wydały 2 973 opinie, z czego 1 819 stanowiły opinie pozytywne, 1 139 opinie pozytywne z uwagami, 15 opinie negatywne.

W porównaniu z rokiem ubiegłym obniżyła się liczba opinii pozytywnych, a wzrosła liczba opinii pozytywnych z uwagami.

Negatywne opinie zostały wydane dla 14 gmin i jednego związku komunalnego. W stosunku do roku poprzedniego ich liczba wzrosła (z 10 w 2009 r. do 15 w 2010 r.).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!