Partnerzy portalu

Małopolskie: Zabytkowa dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych zostanie zrewitalizowana

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 16:11
Zrujnowana dawna kaplica i plebania w Koszycach Małych (Małopolskie) zostanie wyremontowana i przystosowana do funkcji muzealno-kulturalnych dzięki środkom pozyskanym przez gminę Tarnów z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

Jak poinformował dziennikarzy w piątek wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł, przygotowywana rewitalizacja obejmie zabytkowy budynek dworu, w którym w 1917 r. siostry Urszulanki urządziły kaplicę i plebanię, a także przyległy teren.

Wójt zadeklarował, że inwestycja w Koszycach Małych mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku i zakończyć w cyklu dwuletnim. Planowane jest odtworzenie wyglądu obiektu sprzed stu lat. Prace modernizacyjne dawnej kaplicy i plebanii będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Chcemy, aby obiekt, który będzie przeznaczony na cele muzealno - kulturalne, służył przede wszystkim mieszkańcom Koszyc Małych, gminy Tarnów, ale i regionu tarnowskiego, a nawet Małopolski" - zapowiedział Kozioł.

Koncepcja zagospodarowania terenu i samego zabytkowego dworu powstaje w konsultacji z mieszkańcami. Koszt zadania wyniesie kilka milionów zł - dokładna kwota nie jest znana, ponieważ nie powstał jeszcze szczegółowy kosztorys. W sumie gmina Tarnów pozyskała z "Polskiego Ładu" 5 mln zł na trzy inwestycje o charakterze kulturalno-rekreacyjnym.

Dwór w Koszycach Małych powstał na przełomie XIX i XX w. na zlecenie Hirscha Maschlera, dzierżawcy tarnowskiej rzeźni miejskiej. W 1917 r. obiekt zakupiły siostry Urszulanki, urządzając tam niewielki klasztor, nazywany Małym Domkiem. Przebudowano wówczas istniejący w dworku żydowski dom modlitwy na kaplicę z sygnaturką. W 1983 r. zlikwidowano klasztor, zamieniając go na mieszkania socjalne gminy Tarnów. W pobliżu dworu znajdują się także zabytkowa murowana obora i dwupiętrowy budynek podworski.

Budynek danego spichlerza należy obecnie do Urszulanek; kaplicę znajdującą się w dawnym dworze przejęła gmina Tarnów. W ostatnich latach obiekty te zrujnowały pożary.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!