Partnerzy portalu

Mazowieckie: Do 2023 r. w Płocku ma powstać nowoczesny Ośrodek Radioterapii

  • PAP
  • 29 października 2021 - 16:28
Do 2023 r. na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku ma powstać nowoczesny Ośrodek Radioterapii. W piątek zawarto umowę na zaprojektowanie i wybudowanie placówki. Na inwestycję tę samorząd Mazowsza przeznaczył 80 mln zł.

Ośrodek Radioterapii zostanie wybudowany w sąsiedztwie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego płockiego WSzZ - przekazał mazowiecki urząd marszałkowski. Jak podano w komunikacie, "zakończenie inwestycji zaplanowano na 2023 r.".

Według marszałka Mazowsza Adama Struzika, budowa Ośrodka Radioterapii w Płocku to przedsięwzięcie długo wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców tego miasta, ale też całej północnej części województwa.

"Ważne, że w końcu udało nam się ruszyć z tym projektem. Mimo że budowa ośrodka dwukrotnie nie otrzymała wsparcia w ramach rządowego programu, nie poddaliśmy się i zdecydowaliśmy o zaplanowaniu na ten cel w sumie 80 mln zł w budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej" - powiedział Struzik, cytowany w informacji urzędu marszałkowskiego. Jak podkreślił, fundusze przeznaczone na inwestycję przez samorząd Mazowsza posłużą do finansowania budowy, jak również zakupu specjalistycznego wyposażenia nowej placówki.

"Wsparcie samorządu, jak też inne środki przekazywane naszej placówce na inwestycje związane z rozwojem i poprawą jakości świadczonych usług medycznych, jest dla nas bardzo ważne" - oświadczył dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski.

Według mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, Ośrodek Radioterapii zostanie zaprojektowany i wybudowany przez wyłonione w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana z siedzibą w Bydgoszczy, a partnerem ALSTAL Investment - umowę na realizację inwestycji podpisano w piątek w siedzibie płockiego WSzZ. Wartość umowy na roboty budowlane oraz podstawowe wyposażenie niemedyczne to ponad 63 mln zł, przy czym w kolejnym etapie projektu płocki WSzZ planuje wyłaniać dostawców wyposażenia medycznego dla nowej placówki.

Ośrodek Radioterapii w Płocku, jak wyjaśniono w informacji mazowieckiego urzędu marszałkowskiego, będzie placówką, która "zapewni kompleksowe leczenie osób z chorobami nowotworowymi, od diagnostyki po rehabilitację".

Budynek będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na pierwszym piętrze zaplanowano Oddział Chemioterapii Dziennej, na drugim Onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii. Na parterze ulokowane będą: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej. Dodatkowo ośrodek składać się będzie z pracowni brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażonej w dwa akceleratory, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej.

"Dzięki temu rozwiązaniu, pacjenci w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii" - podkreślił mazowiecki urząd marszałkowski. Zaznaczył przy tym, iż w ramach inwestycji powstanie też pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!