MF: rusza 6. edycja programu „Finansoaktywni”; uczestnicy poznają planowanie budżetu
Jak podano w komunikacie MF, w tym roku konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W ciągu poprzednich 5 lat program dotarł do prawie 3,5 tys. szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 30 tys. uczniów.
W tym roku uczniowie poznają strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizują strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy. Poznają też zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzą się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy. Aby przedstawić te zagadnienia w atrakcyjny i angażujący sposób, ministerstwo przekaże nauczycielom zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowany przez specjalistów.
"Nasz program ma pomóc uczniom zrozumieć, czym jest budżet państwa, z czego się składa i jak wygląda proces jego planowania. Ważne jest też, aby uczniowie już od najmłodszych lat wiedzieli, jak dużo zależy od ich decyzji i aktywnie uczestniczyli w podziale budżetu partycypacyjnego" - mówi cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.
"Rozumiemy, że to temat, który może się wydawać nieco odległy młodszym nastolatkom, dlatego przygotowaliśmy atrakcyjne dla nich formy, takie jak animacja i gra edukacyjna. Zmobilizują one dzieciaki do aktywności innej niż podczas zwykłej lekcji. Zależy nam, by potrafili przekuć zdobytą wiedzę w konkretne i praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą się im na co dzień i w przyszłości" - dodał szef resortu finansów.
Zgodnie z informacją MF, uczestnicy projektu będą mieli okazję sprawdzenia nowych umiejętności również w praktyce. Chętni uczniowie staną przed konkursowym zadaniem - przygotowania projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego, która mogłaby zostać przeprowadzona w ich najbliższym otoczeniu. Poza koncepcją, ocenie będzie podlegać również jego promocja, udokumentowana w dowolnej formie, np. ulotek, audycji w szkolnym radiowęźle czy artykułów w szkolnej gazetce.
Członkowie 10 zespołów, którzy przedstawią najciekawsze projekty, wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Odbędzie się wtedy nie tylko gala finałowa w Ministerstwie Finansów, ale także spotkanie z youtuberem Maciejem "Sheo" Ejsmontem, który jest ambasadorem programu. Dodatkowo uczniowie zwycięskich zespołów otrzymają nagrody: aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe, a nauczyciele - czytniki e-booków.
Ministerstwo informuje, że do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (5., 6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni na adres szkoły MF prześle zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów będzie można pobrać materiały w wersji elektronicznej ze strony www. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, animację edukacyjną i prezentację Power Point.
W I etapie konkursu nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie materiałów z Finansoaktywnych i zachęcają do udziału w konkursie. Zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów przygotowują zadanie konkursowe, które następnie zgłasza się przez formularz na stronie finansoaktywni.pl. W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.