Partnerzy portalu

MF: rusza 6. edycja programu „Finansoaktywni”; uczestnicy poznają planowanie budżetu

  • PAP
  • 3 marca 2020 - 14:29
Umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu są tematem przewodnim 6. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni” - informuje Ministerstwo Finansów. Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych.

Jak podano w komunikacie MF, w tym roku konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W ciągu poprzednich 5 lat program dotarł do prawie 3,5 tys. szkół w całej Polsce, a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 30 tys. uczniów.

W tym roku uczniowie poznają strukturę budżetu domowego oraz znaczenie i efekty jego planowania. Przeanalizują strukturę dochodów i wydatków budżetu państwa, a także uchwałę budżetową swojej gminy. Poznają też zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego: dowiedzą się, jak powstaje i w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w swojej okolicy. Aby przedstawić te zagadnienia w atrakcyjny i angażujący sposób, ministerstwo przekaże nauczycielom zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, przygotowany przez specjalistów.

"Nasz program ma pomóc uczniom zrozumieć, czym jest budżet państwa, z czego się składa i jak wygląda proces jego planowania. Ważne jest też, aby uczniowie już od najmłodszych lat wiedzieli, jak dużo zależy od ich decyzji i aktywnie uczestniczyli w podziale budżetu partycypacyjnego" - mówi cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

"Rozumiemy, że to temat, który może się wydawać nieco odległy młodszym nastolatkom, dlatego przygotowaliśmy atrakcyjne dla nich formy, takie jak animacja i gra edukacyjna. Zmobilizują one dzieciaki do aktywności innej niż podczas zwykłej lekcji. Zależy nam, by potrafili przekuć zdobytą wiedzę w konkretne i praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą się im na co dzień i w przyszłości" - dodał szef resortu finansów.

Zgodnie z informacją MF, uczestnicy projektu będą mieli okazję sprawdzenia nowych umiejętności również w praktyce. Chętni uczniowie staną przed konkursowym zadaniem - przygotowania projektu inwestycji realizowanej z budżetu obywatelskiego, która mogłaby zostać przeprowadzona w ich najbliższym otoczeniu. Poza koncepcją, ocenie będzie podlegać również jego promocja, udokumentowana w dowolnej formie, np. ulotek, audycji w szkolnym radiowęźle czy artykułów w szkolnej gazetce.

Członkowie 10 zespołów, którzy przedstawią najciekawsze projekty, wezmą udział w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Odbędzie się wtedy nie tylko gala finałowa w Ministerstwie Finansów, ale także spotkanie z youtuberem Maciejem "Sheo" Ejsmontem, który jest ambasadorem programu. Dodatkowo uczniowie zwycięskich zespołów otrzymają nagrody: aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe, a nauczyciele - czytniki e-booków.

Ministerstwo informuje, że do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (5., 6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni na adres szkoły MF prześle zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów będzie można pobrać materiały w wersji elektronicznej ze strony www. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, animację edukacyjną i prezentację Power Point.

W I etapie konkursu nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie materiałów z Finansoaktywnych i zachęcają do udziału w konkursie. Zespoły złożone z maksymalnie 3 uczniów przygotowują zadanie konkursowe, które następnie zgłasza się przez formularz na stronie finansoaktywni.pl. W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!