Miasta inaczej, województwa inaczej. Budżety na 2022 rok

O ostatecznym kształcie budżetów województw na 2022 r. zdecydują w grudniu i styczniu radni sejmików (Fot. slaskie.pl)
Zmiany podatkowe wpływają na dochody bieżące i właśnie o ten wskaźnik samorządowcy martwią się najbardziej. O ile jednak miasta raczej zgodnie prognozują w kontekście przyszłego roku spory spadek zarówno dochodów ogółem, jak i właśnie bieżących, tak województwa zaplanowały je na sporo wyższym poziomie niż w 2021 r. Jeśli chodzi o powiaty oraz gminy miejsko-wiejskie i wiejskie, sytuacja jest mocno zróżnicowana.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- W porównaniu z uchwałami budżetowymi na 2021 r., prognozy zarządów województw są bardzo optymistyczne i przewidują znacznie wyższe dochody i wydatki. Przenalizowaliśmy pod tym kątem projekty województw: wielkopolskiego, śląskiego, lubuskiego i podlaskiego.
- - W ciągu roku dochody bieżące ulegały zmianom, m.in. w oparciu o aktualizację wpływów z CIT i zgodnie z projektem uchwały sejmiku dotyczącej budżetu 2021 r., która będzie przedmiotem obrad w tym miesiącu - wyjaśnia Elżbieta Kuzdro-Lubińska, skarbnik woj. wielkopolskiego, podkreślając, że w związku z tym różnica w dochodach rok do roku zdecydowanie się zmniejszyła.
- Powiaty oraz gminy wiejskie i miejsko-wiejskie raczej prognozują niższe dochody bieżące. Część z nich najwidoczniej mocni zacisnęła pasa, dzięki czemu zaplanowała mniejsze kwoty po stronie wydatków bieżących.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.