Partnerzy portalu

Minister Buda: 3 mln zł dofinansowania do budowy bloku komunalnego w Drzewicy

  • PAP
  • 15 marca 2023 - 14:52
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił w środę, że budowa bloku komunalnego w Drzewicy (woj. łódzkie) zostanie dofinansowana przez rząd w wysokości 3 mln zł. Poinformował, że w tym roku samorządy w całym kraju na inwestycje w budownictwo socjalne i komunalne otrzymają 1,6 mld zł.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Przyjeżdżamy do Drzewicy z bardzo dobrymi informacjami. One mają wymiar finansowy, bo przywozimy decyzję o doinwestowaniu procesu budowlanego budynku komunalnego w kwocie 3 mln zł" - powiedział szef resortu rozwoju i technologii na konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Urzędzie Miejskim w Drzewicy.

Buda wskazał, że to istotna decyzja wobec problemów mieszkaniowych w kraju, w tym w szczególności w niewielkich gminach. Dzięki bezzwrotnemu dofinansowaniu z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego, w Drzewicy powstanie 16 lokali mieszkalnych o niskim czynszu i wysokim standardzie. Rządowe wsparcie będzie stanowić 80 proc. inwestycji szacowanej na 3,7 mln zł.

"Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że polityka mieszkaniowa to polityka, która kreuje demografię oraz wizerunek każdego samorządu. To, że pan burmistrz (Drzewicy - PAP) zdecydował się na budowę lokali mieszkalnych to wielki krok w kierunku rozwoju gminy. Żłobek, szkoła, mieszkania komunalne - to tworzy gminę i daje szansę na rozwój. Młodzi ludzie na to zwracają uwagę w kontekście pozostania w miejscowości, w której się urodzili i mają rodzinę" - zaznaczył.

Minister Buda poinformował, że rząd w tym roku na inwestycje w budownictwo komunalne i socjalne przeznaczy 1,6 mld zł.

"To wielokrotnie więcej w stosunku do tego, co robili nasi poprzednicy. Jeżeli mówimy o tym, że przez lata w samorządach nie budowało się mieszkań, to dlatego, że nasi poprzednicy proponowali rocznie 80 mln zł, tak było np. w 2014 roku, i dofinansowanie wynosiło 35 proc. Dzisiaj praktycznie wszystkie zainteresowane samorządy, które aplikują o te środki, otrzymają 80-procentowe granty. Skala podejścia do wspierania samorządów w budownictwie komunalnym jest nieporównywalna" - przekonywał.

Burmistrz Drzewicy Janusz Reszelewski przyznał, że to dobry przykład współpracy rządu i samorządu.

"Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, by odbudować tkankę komunalną. Mamy pewien zasób lokali, ale potrzebowaliśmy wsparcia, by te budynki były nowocześniejsze i mieć ich dużo więcej. (…) Drzewica uzyskała znaczne wsparcie, by podnosić jakości życia mieszkańców. Bez partnerów jest to bardzo trudne" - powiedział.

Blok ma powstać na działce przy ul. Fabrycznej do połowy 2025 roku. Budynek ma mieć dwie kondygnacje. Projekt zakłada 16 mieszkań o powierzchni od 29 do 40 m kw.

"Działka jest w najpiękniejszym miejscu w Drzewicy, z której widać zalew i tor kajakowy. Do bloku przeprowadzimy 12 rodzin ze starego budynku, którego remont nie ma dziś sensu z powodów ekonomicznych. Mamy też pięć podań o mieszkania komunalne i w zasadzie wyczerpiemy nasze zapotrzebowanie na lokalne komunalne" - wyjaśnił burmistrz.

Bezzwrotne wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego to program, który ma zwiększyć liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest minister rozwoju i technologii. Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego poprzez Fundusz Dopłat. Finansowe wsparcie państwa sięga 80 proc. wartości inwestycji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!