Partnerzy portalu

Ministerstwo Rozwoju zapowiada nowelizację nowego Prawo zamówień publicznych

Rynek zamówień miał i nadal ma szansę, by przygotować się dobrze do zmian w Prawie zamówień publicznych. Ale proces adaptacji do nowych przepisów nie skończy się 1 stycznia 2021 r. W ciągu najbliższych tygodni poznamy treść zmian, jakie Ministerstwo Rozwoju i rząd zamierzają wprowadzić do nowego PZP po nowym roku. Rozmawiamy o tym z Przemysławem Grosfeldem z Ministerstwa Rozwoju.

Rozmowa z Przemysławem Grosfeldem, zastępcą dyrektora departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju

Zdaniem Przemysława Grosfelda, zastępcy dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju zamawiający mieli wystarczająco dużo czasu, by się przygotować do nowych przepisów Prawa Zamówień Publicznych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Wśród pracowników urzędów administracji rządowej i samorządowej widać bardzo duże zainteresowanie zmianami w Prawie zamówień publicznych.

- Spotkania, które jeszcze przed pandemią udało nam się zorganizować, cieszyły się wielkim powodzeniem – wspomina Grosfeld.

Wzmożenie szkoleniowe

Podkreśla, że w Ministerstwie Rozwoju i w Urzędzie Zamówień Publicznych przygotowywane są publikacje pozwalające na zapoznanie się z nowym prawem zamówień – od prostych broszur, które informują o głównych zmianach, poprzez publikacje i ogólnodostępne komentarze, które dotyczą najbardziej istotnych kwestii, aż po wyjaśnienia i opinie ekspertów, są też spotkania w formie wideokonferencji.

Ministerstwo Rozwoju zamierza ze wzmożoną aktywnością prowadzić różne formy kształcenia pracowników urzędów również wtedy, kiedy przepisy zaczną już obowiązywać i kiedy zamawiający będą musieli z nich korzystać - to wtedy pomoc będzie najbardziej potrzebna. Infolinia ma ruszyć od nowego roku.

- W ministerstwie będziemy też organizowali spotkania, na których praktycy - po przejściu nowych procedur związanych z udzieleniem zamówień - będą mogli opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Proces nauki będzie trwał i myślę, że rynek dobrze rozpocznie nowy rok i będzie w należyty sposób realizować zamówienia – podsumowuje Przemysław Grosfeld.

Jeszcze nowelizacja

Ujawnia jednocześnie, że do końca roku zostaną zakończone prace nad nowelizacją nowego Prawa zamówień publicznych, tak żeby weszła ona w życie od stycznia 2021 r. Zastrzega przy tym, że przygotowywane zmiany będą miały charakter doprecyzowujący, mający na celu uregulowanie ostateczne kwestii budzących jeszcze pewne wątpliwości.

Propozycje zmian wynikają m.in. z zakończonych niedawno konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, która jest dostosowywana do nowego prawa zamówień, a także uwag i wątpliwości zgłaszanych podczas szkoleń organizowanych dla pracowników administracji, zajmujących się postępowaniami o zamówienia publiczne. Nie chce jednak ujawniać, jakie zmiany zostaną ostatecznie zaproponowane przez rząd parlamentowi.

- W ciągu miesiąca powinniśmy zakończyć prace na etapie rządowym, a potem prace w Sejmie. Myślę, że na pewno w listopadzie będzie można powiedzieć, co się zmienia – zapowiada Grosfeld.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!