Ministerstwo Rozwoju zapowiada nowelizację nowego Prawo zamówień publicznych

Rozmowa z Przemysławem Grosfeldem, zastępcą dyrektora departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju
Zdaniem Przemysława Grosfelda, zastępcy dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju zamawiający mieli wystarczająco dużo czasu, by się przygotować do nowych przepisów Prawa Zamówień Publicznych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Wśród pracowników urzędów administracji rządowej i samorządowej widać bardzo duże zainteresowanie zmianami w Prawie zamówień publicznych.
- Spotkania, które jeszcze przed pandemią udało nam się zorganizować, cieszyły się wielkim powodzeniem – wspomina Grosfeld.
Wzmożenie szkoleniowe
Podkreśla, że w Ministerstwie Rozwoju i w Urzędzie Zamówień Publicznych przygotowywane są publikacje pozwalające na zapoznanie się z nowym prawem zamówień – od prostych broszur, które informują o głównych zmianach, poprzez publikacje i ogólnodostępne komentarze, które dotyczą najbardziej istotnych kwestii, aż po wyjaśnienia i opinie ekspertów, są też spotkania w formie wideokonferencji.
Ministerstwo Rozwoju zamierza ze wzmożoną aktywnością prowadzić różne formy kształcenia pracowników urzędów również wtedy, kiedy przepisy zaczną już obowiązywać i kiedy zamawiający będą musieli z nich korzystać - to wtedy pomoc będzie najbardziej potrzebna. Infolinia ma ruszyć od nowego roku.
- W ministerstwie będziemy też organizowali spotkania, na których praktycy - po przejściu nowych procedur związanych z udzieleniem zamówień - będą mogli opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Proces nauki będzie trwał i myślę, że rynek dobrze rozpocznie nowy rok i będzie w należyty sposób realizować zamówienia – podsumowuje Przemysław Grosfeld.
Jeszcze nowelizacja
Ujawnia jednocześnie, że do końca roku zostaną zakończone prace nad nowelizacją nowego Prawa zamówień publicznych, tak żeby weszła ona w życie od stycznia 2021 r. Zastrzega przy tym, że przygotowywane zmiany będą miały charakter doprecyzowujący, mający na celu uregulowanie ostateczne kwestii budzących jeszcze pewne wątpliwości.
Propozycje zmian wynikają m.in. z zakończonych niedawno konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi, która jest dostosowywana do nowego prawa zamówień, a także uwag i wątpliwości zgłaszanych podczas szkoleń organizowanych dla pracowników administracji, zajmujących się postępowaniami o zamówienia publiczne. Nie chce jednak ujawniać, jakie zmiany zostaną ostatecznie zaproponowane przez rząd parlamentowi.
- W ciągu miesiąca powinniśmy zakończyć prace na etapie rządowym, a potem prace w Sejmie. Myślę, że na pewno w listopadzie będzie można powiedzieć, co się zmienia – zapowiada Grosfeld.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.