Mocno staniało ogrzewanie i podgrzewanie wody węglem, drewnem i pelletem

Ceny drewna jesienią zeszłego roku biły rekordy. Dziś jest ono już sporo tańsze (Fot. Jacek Krzemiński)
Według badań zleconych przez Polski Alarm Smogowy od stycznia do drugiej połowy kwietnia ceny węgla opałowego spadły o 24 proc., drewna kominkowego o 19 proc., a pelletu o 32 proc. Mimo to ogrzewanie nimi domu wciąż jest dużo droższe niż w przypadku gazu i pomp ciepła.
- Polski Alarm Smogowy oraz Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej opublikowały swe zestawienia dotyczące obecnych kosztów ogrzewania i podgrzewania wody dla różnych rodzajów pieców i urządzeń grzewczych.
- Według tych danych, mimo sporego spadku cen węgla, drewna kawałkowego i pelletu, są one wciąż droższym źródłem energii cieplnej niż pompy ciepła i piece gazowe.
- Najtańszą metodą ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej są obecnie pompy ciepła, ale piece gazowe ustępują im już tylko nieznacznie. Jednak pompy w połączeniu z fotowoltaiką biją gaz na głowę.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE5
-
Jakub
2023-05-30 21:33:50
Ja na ten moment mam u siebie jedynie kominek z płaszczem wodnym z hajduka i daje radę, nie wychodzi też najdrożej, ale zastanawiam się czy jest coś jeszcze tańszego...
-
Do ktoś
2023-05-30 16:54:51
To miej pretensje do złodziejskich PISiorów.
-
Ktoś
2023-05-30 15:52:17
Mam pompę ciepła i P niestety na nowych zasadach, i niestety nie zgadzam się ze taniej, tanio sprzedaje, drogo kupuję jesienią i zimą, gdzie pompa ma największe zużycie, plus opłaty dystrybucyjne, no i magiczne 2000 a potem cena i opłaty jeszcze większe, eko nabici w butelkę.