Na mapie Polski pojawi się dziesięć nowych miast

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę w komunikacie z 28 grudnia, że w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Tym samym od początku 2019 roku w Polsce będzie już 940 miast.
Czytaj także: Od 1 stycznia 2019 nowe miasta w Polsce - Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark
Resort napisał, że wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. "W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946" - podkreślono.
MSWiA zaznaczyło, że nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. "Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - zwrócono uwagę.
Według danych GUS, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.
1 stycznia 2019 roku wejdzie też w życie rozporządzenie MSWiA, które zmieni nazwy dla 26 gmin, 25 powiatów i 13 województw. Za zmiany nazw zapłacą samorządy. Ale nie obciąży to w dużym stopniu budżetów gmin. Koszt wymiany tablic drogowych, pieczęci, szyldów, znaków informacyjnych itp. oszacowano na 10 tys zł.
Czytaj również: Od 1 stycznia te miejscowości zmienią nazwy. Ale nie tylko miejscowości
Nie jest to pierwszy projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczący urzędowych zmian miejscowości i obiektów fizjograficznych w ostatnich latach. W 2018 r. było 218 przypadków zmian, a rok wcześniej 194.
Rząd szykuje nowy podatek. Co się w nim znajdzie? Rozmawiamy z ministrem Patkowskim
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.