Partnerzy portalu

Na mapie Polski pojawi się dziesięć nowych miast

Od 2019 roku na administracyjnej mapie Polski pojawi się dziesięć nowych miast. Rząd zdecydował o przyznaniu tego statusu m.in. miejscowościom: Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę w komunikacie z 28 grudnia, że w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Tym samym od początku 2019 roku w Polsce będzie już 940 miast.

Czytaj także: Od 1 stycznia 2019 nowe miasta w Polsce - Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark

Resort napisał, że wszystkie nowe miasta posiadały już ten status w przeszłości. "W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę szczególne znaczenie nadano przywróceniu statusu miast tym miejscowościom, które utraciły prawa miejskie w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Są to: Koszyce, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec oraz Pacanów. Lubowidz utracił prawa miejskie po wojnach szwedzkich, a Wielbark posiadał je w latach 1723-1946" - podkreślono.

MSWiA zaznaczyło, że nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. "Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - zwrócono uwagę.

Według danych GUS, w 2018 roku istniało w Polsce 930 miast. Były to 302 gminy miejskie oraz 628 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

1 stycznia 2019 roku wejdzie też w życie rozporządzenie MSWiA, które zmieni nazwy dla 26 gmin, 25 powiatów i 13 województw. Za zmiany nazw zapłacą samorządy. Ale nie obciąży to w dużym stopniu budżetów gmin. Koszt wymiany tablic drogowych, pieczęci, szyldów, znaków informacyjnych itp. oszacowano na 10 tys zł.

Czytaj również: Od 1 stycznia te miejscowości zmienią nazwy. Ale nie tylko miejscowości

Nie jest to pierwszy projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczący urzędowych zmian miejscowości i obiektów fizjograficznych w ostatnich latach. W 2018 r. było 218 przypadków zmian, a rok wcześniej 194.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!