Partnerzy portalu

Nawet 70 proc. podwyżki. Dziurawy parasol nad odbiorcami ciepła

Mimo przyjęcia przez Sejm kolejnych przepisów ograniczających podwyżki cen ciepła, mogą one wzrosnąć ponad 40 proc. O ile, co postulują władze Unii Miasteczek Polskich, rząd nie obniży - do końca 2023 r. - stawki VAT na ciepło systemowe do 8 proc.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W czwartek Sejm uchwalił nowe przepisy, ograniczające wzrost cen ciepła. Zakładają one, że niezależnie od źródła ciepła, jego ceny nie mogą wzrosnąć o więcej niż o 40 proc. (w porównaniu do cen z końca września 2022 r.).
  • Ale - jak zauważa Unia Miasteczek Polskich - ta zmiana nie uwzględnia faktu, że w zeszłym roku stawka VAT na to ciepło była obniżona do 5 proc., a od 1 stycznia znów wynosi 23 proc.
  • Ta 23-proc. stawka zostanie naliczona od dużo wyższych niż wcześniej cen ciepła. To zaś sprawi, że wzrost tych cen w wielu przypadkach będzie dużo wyższy niż 40 proc. Stąd postulat Unii Miasteczek Polskich, by VAT na energię cieplną obniżyć do końca tego roku do 8 proc.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Sarmata 2023-01-30 20:48:25
    Nie sądzicie, że to typowa tautologia Żydowska? Wpierw daj, a potem jak możesz zabierz dwa razy tyle? To taka gra przecież? Gra o Polin! No ale jak Słowianie czyli Goje nie protestują? Tu hulaj dusza....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!