Nazwy ulic i placów po nowemu, czyli kolejny spór o kompetencje samorządów

Chęć zmiany przepisów o nazewnictwie ulic zaczęła się od afery wokół zmiany nazwy Ronda Dmowskiego w Warszawie (fot. PAP/Adam Gzeli)
Parlament pracuje nad poselskim projektem ustawy "o ochronie dziedzictwa narodowego związanego z nazywaniem obiektów przestrzeni publicznej". Ma ona zapewnić "większą ochronę" osób zasłużonych dla Polski poprzez uniemożliwienie zmian nazw ulic czy placów. Z jednej strony już się pojawiają głosy o tym, że to ograniczenie swobody działania samorządów, w kompetencjach których leży m.in. nazewnictwo ulic. Jednak wątpliwości co do konstytucyjności projektu ma nawet Biuro Analiz Sejmowych.
- Brak właściwych definicji, niekonstytucyjność i próba odebrania samorządom kompetencji - to główne zarzuty opozycji oraz Biura Analiz Sejmowych, do projektu ustawy o ochronie dziedzictwa narodowego.
- Jeżeli ustawa wejdzie w życie, niemożliwa będzie zmiana nazwy ulicy czy skweru, który nosi imię "polskiego bohatera" lub świętego Kościoła katolickiego.
- Projekt ustawy to odpowiedź m.in. na działanie warszawskiego samorządu, który w grudniu 2021 r. poparł zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE2
-
Jajaja
2022-03-16 20:47:53
A musi coś oznaczać? A co oznacza nazwa ulicy np. bociania czy borowikowa?
-
cacko
2022-02-09 09:22:09
Jeżeli samorządy nie dorosły do nazywania ulic, placów, czy skwerów i nie odróżniają Bohaterów od zwyczajnej swołoczy, albo innych elementów, to należy samorządom zabrać przywilej nadawania nazw ulicom ( co np. ma oznaczać nazwa "ulica koników polnych" w jednej z podwarszawskiej wsi?!)To... rozwiń