Partnerzy portalu

NFOŚiGW: KE daje zielone światło na polskie wsparcie dla rozwoju punktów ładowania elektryków

  • PAP
  • Opublikowano: 29 października 2021 - 18:12
Komisja Europejska zgodziła się na wdrożenie polskiego programu dot. budowy punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz stacji tankowania wodoru - poinformował w piątek NFOŚiGW. Dodano, że budżet dotacyjny ma wynieść do 870 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał, że KE w piątek wydała decyzję w zakresie notyfikacji pomocy publicznej, dzięki czemu Fundusz będzie mógł zaangażować swoje środki finansowe na wsparcie budowy w całym kraju gęstej sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz kilkudziesięciu stacji tankowania wodoru.

Dodano, że jednocześnie rada nadzorcza NFOŚiGW zatwierdziła szczegółowe kryteria wyboru projektów w ramach programu, który będzie realizowany w tej sprawie.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska dodał w piątek na Twitterze, że program dopłat do budowy punktów ładowania i tankowania wkrótce zostanie uruchomiony przez resort oraz Fundusz.

Narodowy Fundusz wyjaśnił, że na budowę punktów do ładowania elektryków i tankowania wodorem przewiedziono budżet dotacyjny w wysokości do 870 mln zł. Podkreślono jednocześnie, że największe kwoty (po 315 mln zł) zostaną skierowane na budowę bądź przebudowę ogólnodostępnych stacji ładowania umożliwiających świadczenie usługi ładowania prądem samochodów elektrycznych.

Dodano, że 70 mln zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie budowy stacji innych niż ogólnodostępne.

Fundusz kwotą do 100 mln zł wesprze też przedsięwzięcia polegające na tworzeniu od podstaw lub modernizacji ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru.

O pieniądze będą mogły się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i rolnicy indywidualni.

Poinformowano, że program ma być realizowany w latach 2021-2028, przy czym podpisywanie umów będzie trwać do 31 grudnia 2025 r., a wydatkowanie środków do 15 grudnia 2028 r.

Fundusz przekazał ponadto, że aby uruchomić program, potrzebne jest jeszcze rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, które obecnie jest procedowane.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!