Partnerzy portalu

Niebawem ogłoszenie pierwszej tury wyników z Rządowego Funduszu Polski Ład

  • PAP/RAF
  • Opublikowano: 23 października 2021 - 17:49
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - zapowiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił, że rząd PiS będzie konsekwentnie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju.
  • Piotr Müller zapowiedział, że w poniedziałek (25 października) premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.
  • Dodał, że łącznie w ciągu najbliższych kilku lat zostanie przeznaczonych na inwestycje lokalne 100 mld zł, a w pierwszej fazie ponad 20 mld zł. 
  • - Nasz rząd konsekwentnie będzie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju. Ona polega na tym, że więcej środków finansowych niż w latach poprzednich będzie trafiało do mniejszych miast i miejscowości - zapewnił Muller.

W sobotę (23 października) rzecznik rządu wziął udział w konferencji prasowej poświęconej zakupowi nowych autobusów przez samorząd powiatu słupskiego.

- Prawo i Sprawiedliwość od początku stawiało na zasadę zrównoważonego rozwoju. Duże wyzwanie, które przed nami stoi, to odtworzenie połączeń autobusowych, wymiana taboru autobusowego, nie tylko w miastach, ale także do tych połączeń regionalnych łączących mniejsze miejscowości, wsie, które byłby zaniedbane przez transformację lat dziewięćdziesiątych i przez następne lata. My ten problem zauważyliśmy i dlatego powstał Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i Rządowy Fundusz Przewozów Autobusowych - mówił Piotr Müller.

Zapowiedział, że w poniedziałek (25 października) premier Mateusz Morawiecki ogłosi wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Dodał, że łącznie w ciągu najbliższych kilku lat zostanie przeznaczonych na inwestycje lokalne 100 mld zł, a w pierwszej fazie ponad 20 mld zł. - W poniedziałek (25 października) pan premier ogłosi to rozstrzygnięcie i tam państwo zobaczycie, że cały szereg inwestycji dotyczy z jednej strony dróg, ale z drugiej strony zwiększania szans komunikacyjnych - mówił. Wskazywał też na inne inwestycje, jak wodno-kanalizacyjne czy dotyczące termomodernizacji.

Czytaj też: Niezbędna całościowa reforma systemu zdrowia

- Nasz rząd konsekwentnie będzie realizował zasadę zrównoważonego rozwoju. Ona polega na tym, że więcej środków finansowych niż w latach poprzednich będzie trafiało do mniejszych miast i miejscowości po to, aby wyrównać te szanse, które mają osoby z większych miast - zapewnił Müller.

Odnosząc się do zakupu autobusów przez powiat słupski, starosta Paweł Lisowski poinformował, że chodzi o 10 nowych autobusów - sześć dużych i cztery mniejsze. - Koszt całej inwestycji to w sumie 8,4 mln złotych, z czego 7 milionów to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład własny powiatu słupskiego wyniósł 1,4 mln zł - poinformował w czasie briefingu starosta słupski Paweł Lisowski.

Jak wyjaśnił, pojazdy trafią do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Słupsku i będą obsługiwać lokalne połączenia w powiecie.

Przetarg na dostawę 6 większych autobusów wygrała słupska firma ABP Bus & Coach, która jest dealerem autobusów włoskiej marki Iveco. Koszt jednego pojazdu to nieco ponad 1 mln zł.

- To dla nas wielki dzień. Te 6 autobusów, które dzisiaj stoją za naszymi plecami, zdecydowanie odmłodzą nasz tabor. W tej chwili średnia wieku pojazdów, które obsługują transport w naszym regionie, to 18-20 lat - dodał.

- W ręce pana starosty oddaję dzisiaj autobusy, które są bezpieczne i zapewnią pasażerom wysoki komfort podróżowania - powiedział prezes ABP Bus & Coach Radosław Pankau.

Iveco Crossway Low Entry to nowoczesne, niskoemisyjne pojazdy do komunikacji międzymiastowej. Są one wyposażone m.in. w system klimatyzacji, monitoring, wi-fi, tablice informacji pasażerskiej, system nagłośnienia oraz ładowarki USB. Przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!