Partnerzy portalu

Niemal 400 mln zł w budżecie powiatu poznańskiego w 2018 roku

Niemal 400 mln zł przeznaczy na wydatki w przyszłym roku powiat poznański, dochody natomiast wyniosą 350 mln zł. Według radnych powiatu, którzy w trakcie sesji uchwalili budżet, jest on „bardzo ambitny i optymistyczny”.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Największą kwotę w przyszłym roku powiat poznański przeznaczy na inwestycje oświatowe i programy edukacyjne.

• Z kwoty ponad 117 mln zł sfinansowana zostanie m.in. budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, przebudowa Zespołu Szkół w Kórniku i Bolechowie.

• W przyszłym roku powiat planuje także realizację wielu inwestycji drogowych. Na ten cel przeznaczy niemal 100 mln zł - o 30 mln więcej niż w roku ubiegłym.

Starosta poznański Jan Grabkowski zaznaczył, że 400 mln zł w przyszłorocznym budżecie to "rekordowa kwota". Jak mówił, jest ona "wynikiem dynamicznej wizji rozwoju powiatu, która jest proinwestycyjna i prospołeczna".

"Nie boimy się wyzwań, dlatego mamy przed sobą niezwykle pracowity i ciekawy rok. Chcemy nadal być nie tylko największym, ale również najprężniej rozwijającym się powiatem w regionie i kraju" - podkreślił starosta.

Budżet został uchwalony podczas środowej (13 grudnia) sesji Rady Powiatu. Przyszłoroczne dochody powiatu mają wynieść niemal 350 mln zł, z kolei wydatki - prawie 385 mln zł. Deficyt wynoszący ponad 35 mln zł ma zostać sfinansowany z zaciągniętego kredytu. Z kolei jako tzw. podatek "janosikowy" powiat odda budżetowi państwa 29 mln zł.

Największą kwotę w przyszłym roku powiat poznański przeznaczy na inwestycje oświatowe i programy edukacyjne. Z kwoty ponad 117 mln zł sfinansowana zostanie m.in. budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, przebudowa Zespołu Szkół w Kórniku i Bolechowie. W 2018 roku powiat planuje też zakupić autobus do przewozu osób niepełnosprawnych na potrzeby SOSW w Owińskach. W ośrodku rozpocznie się też rewaloryzacja wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego, na którą zarezerwowano ponad 12 mln zł. Starosta zaznaczył, że "po modernizacji wnętrza będą przystosowane do potrzeb podopiecznych ośrodka, którzy zyskają zdecydowanie lepsze warunki nauczania. Jednocześnie zadbamy o stan techniczny obiektu, przywracając świetność zabytkowych elementów kompleksu".

W przyszłym roku powiat planuje także realizację wielu inwestycji drogowych. Na ten cel przeznaczy niemal 100 mln zł - o 30 mln więcej niż w roku ubiegłym.

Wśród planowanych zadań jest m.in. przebudowa drogi powiatowej zlokalizowanej w gminach Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową S5 do skrzyżowania z ulicą Olszynową w Zalasewie, opracowanie dokumentacji i przebudowę drogi powiatowej Gądki (S11) - Szczodrzykowo (DW434) w gminie Kórnik, a także opracowanie dokumentacji i przebudowę drogi na odcinku węzeł Iwno S5 - do granicy administracyjnej Pobiedzisk.

Ponadto w Kórniku powiat planuje budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego i zakup autobusów, oraz budowę nowego mostu nad rowem Głuchowskim w pasie drogi powiatowej Poznań - Komorniki.

Ponad 42 mln zł zostaną z kolei przeznaczone na pomoc społeczną. Z tej kwoty sfinansowane zostanie m.in. funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, oraz działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Środki zostaną też przeznaczone na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych i działalność Powiatowego Urzędu Pracy. Przyszłoroczny budżet zakłada także przeznaczenie ponad 7 mln zł na wsparcie i pomoc rodzinom zastępczym, natomiast 8 mln zł na placówki opiekuńczo-wychowawcze. Ponad 8,7 mln zł pochłonie ochrona zdrowia. Z tej sumy dofinansowane zostaną m.in. programy profilaktyczne, szczepionki przeciw grypie, pneumokokom i HPV. Rozbudowany o nowy blok operacyjny ma zostać także szpital powiatowy w Puszczykowie.

W budżecie powiatu zarezerwowane są także środki na wsparcie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i dofinansowanie remontu Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym, oraz na budowę nowej strażnicy PSP na potrzeby jednostki w Poznaniu. Na ochronę zabytków i opiekę nad nimi powiat wyda 1,5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!