Partnerzy portalu

Niezależni samorządowcy chcą zmniejszenia kompetencji prezydenta Warszawy

Niezależni samorządowcy zrzeszeni w Mazowieckiej Wspólnocie Samorządowej zaprezentowali projekt zmian w ustawie o ustroju Warszawy. Chcą zwiększyć kompetencje radnych i burmistrzów, a tym samym zmniejszyć uprawnienia prezydenta stolicy.
  • - Projekt nowelizacji ma usprawnić nasze burmistrzowskie działanie i budować społeczność samorządową i lokalną opartą o dzielnice - podkreślił zastępca burmistrza Praga-Północ i wiceprzewodniczący MWS Dariusz Kacprzak.
  • Wyjaśnił też, że wszystkie inwestycje dzielnicowe muszą być teraz uzgadniane z prezydentem Warszawy.
  • - A to jest bardzo trudne, bo sesje budżetowe Rady odbywają się cztery razy do roku i trzeba takie sprawy zgłaszać na 42 dni przed terminem sesji - powiedział wiceburmistrz.

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa przygotowała projekt zmian w ustawie o ustroju Warszawy. Samorządowcy chcą zwiększyć kompetencje radnych i burmistrzów. - Ten projekt zmian ma nie być rewolucją, a ewolucją, która demokratyzuje działanie samorządu warszawskiego tak, żeby mieszkańcy mogli wszystkie sprawy załatwiać w swoich ratuszach dzielnicowych - powiedział zastępca burmistrza Praga-Północ i wiceprzewodniczący MWS Dariusz Kacprzak.

- W projekcie zawarte są propozycje, aby to burmistrzowie stali się włodarzami dzielnic, mieli kompetencje kadrowe i również mogli samodzielnie podejmować decyzje o finansowaniu różnych zadań inwestycyjnych, niekoniecznie za zgodą Rady Miasta - przekazał. Zaznaczył, że jako samorządowcy chcieliby, aby budżety dzielnicowe były "w pewien sposób niezależne, choć wkomponowane w budżet miasta".

- Projekt nowelizacji ma usprawnić nasze burmistrzowskie działanie i budować społeczność samorządową i lokalną opartą o dzielnice - podkreślił i dodał, że w tak wielkiej aglomeracji, jaką jest Warszawa, to dzielnice powinny być sercem miasta.

Czytaj też: Pomoc społeczna wciąż ma co robić w polskich miastach

Wyjaśnił też, że wszystkie inwestycje dzielnicowe muszą być teraz uzgadniane z prezydentem Warszawy. Każda naprawa przykładowego chodnika musi być zgłaszana do budżetu miasta i dyskutowana przez Radę Warszawy. "A to jest bardzo trudne, bo sesje budżetowe Rady odbywają się cztery razy do roku i trzeba takie sprawy zgłaszać na 42 dni przed terminem sesji" - powiedział wiceburmistrz.

- Chcielibyśmy dysponować swoimi dzielnicowymi dochodami - wtórował mu wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki.

- Nie mamy też wpływu na inwestycje, których nie chcemy na dzielnicy, a miasto je forsuje - dodał Kacprzak. Jako przykład podał Szpital Praski, w którym ma mieścić się centrum Restart, gdzie miasto chce leczyć osoby z uzależnieniami od środków psychotropowych, czemu sprzeciwiali się praktycznie wszyscy dzielnicowi radni. - Miasto prowadzi tę inwestycję wbrew decyzji Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy - powiedział wiceburmistrz.

Jak zaznaczył, "decyzje podejmowane przez miasto są politycznie i zdarza się też, że podejmowane są wbrew temu, czego chcą mieszkańcy". - To m.in. kwestie drogowe, remontowe, czy doświetlenie przejść drogowych - wyliczył.

Samorządowcy zaznaczyli, że nie chcą, żeby do Warszawy wrócił podział administracyjny na gminy, co wiązałoby się ze zmianą sposobu wyboru burmistrza w wyborach bezpośrednich. Uważają też, że trzeba przyjrzeć się procedurom budżetu obywatelskiego. Chodzi o to, jak wyjaśnił wiceburmistrz Kacprzak, "żeby rzeczywiście mieszkańcy mieszkający w danym rejonie decydowali o inwestycjach w swojej okolicy, a nie aktywiści z innych dzielnic".

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa skierowała w piątek (29 października) do marszałek Sejmu Elżbiety Witek petycję o podjęcie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o ustroju Warszawy wraz proponowanymi zmianami.

KOMENTARZE2

  • bambaryła 2021-11-02 09:35:43
    Do Witold Potęga: Owszem, tylko, że obecna patologiczna większość w samorządzie Warszawy jest taka sama, jak urzędujący prezydent. Będzie więc tak, jak w znanym przysłowiu: <zamienił stryjek siekierkę na kijek>
  • Witold Potęga 2021-11-02 09:17:09
    Władzy radnym trzeba ująć, bo ich zbiorowe decyzje nie charakteryzują się odpowiedzialnością. Wzmocnienia wymaga powszechna edukacja, polegająca na zawiadamianiu wszystkich obywateli o projektach, a także żądać od wszystkich obywateli zajmowania stanowisk w decydowanych sprawach, z podpisem imieniem... i nazwiskiem.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!