Partnerzy portalu

Nowe chodniki i zmodernizowane drogi w ramach Ofensywy Drogowej 2021

  • PAP
  • Opublikowano: 20 października 2021 - 17:31
W ramach Ofensywy Drogowej 2021 w powiecie łukowskim wybudowano m.in.: chodniki i ciągi pieszo-rowerowe w Ryżkach i w Łukowie oraz zmodernizowano fragment drogi w gminie Stanin. Władze gminy chcą kontynuować remonty w przyszłym roku.
  • W tym roku we współpracy z samorządami gmin Łuków, Stanin, Trzebieszów i miastem Łuków wyremontowano 2,5 km dróg wojewódzkich oraz zbudowano ciągi pieszo-rowerowe w Ryżkach i Łukowie.
  • Wójt gminy Łuków Mariusz Osiak podkreślił, że intensywność ruchu na drodze wojewódzkiej nr 807 jest bardzo duża i mieszkańcy od wielu lat wnioskowali o budowę chodnika.
  • Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł zaznaczył, że inwestycje na drodze nr 806 i 807 w ramach Ofensywy Drogowej 2021 są bardzo potrzebne i poprawiają bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów.

Celem Ofensywy Drogowej 2021 realizowanej przez Samorząd Województwa Lubelskiego jest modernizacja dróg wojewódzkich na Lubelszczyźnie. W tym roku we współpracy z samorządami gmin Łuków, Stanin, Trzebieszów i miastem Łuków wyremontowano 2,5 km dróg wojewódzkich oraz zbudowano ciągi pieszo-rowerowe w Ryżkach i Łukowie.

W środę w miejscowości Ryżki (gm. Łuków) odbyło się podsumowanie dotychczasowych działań w ramach Ofensywy Drogowej 2021. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Sejmiku Województwa Lubelskiego, dyrekcji Dróg Wojewódzkich w Lublinie, radni i władze samorządowe.

Wójt gminy Łuków Mariusz Osiak podkreślił, że intensywność ruchu na drodze wojewódzkiej nr 807 jest bardzo duża i mieszkańcy od wielu lat wnioskowali o budowę chodnika.

"Cieszę się, że udało się to zrobić i na drodze wojewódzkiej 807 wybudowany został ciąg pieszo-rowerowy o długości około 450 m i chodnik około 200 m. Pozostała trzecia część zadania, około 490 m ciągu pieszo-rowerowego; chcielibyśmy, aby została wykonana w przyszłym roku" - powiedział Osiak. Jak dodał, inwestycja kosztowała 560 tys. zł, brakujący odcinek będzie kosztował około 400 tys. zł.

Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł zaznaczył, że inwestycje na drodze nr 806 i 807 w ramach Ofensywy Drogowej 2021 są bardzo potrzebne i poprawiają bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów. "Chcemy kompleksowo te drogi zmodernizować. Jest jeszcze sporo do zrobienia w naszym powiecie" - dodał.

Obecny na konferencji wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa powiedział, że region jest "wielkim placem budowy, na którym prowadzone są nie tylko duże inwestycje, ale też inwestycje lokalne w drogi wojewódzkie i powiatowe".

"Zmieniliśmy filozofię inwestowania w drogi. Już nie tylko inwestujemy w drogi w dużych miastach, ale realizujemy inwestycje w sposób zrównoważony. W tym roku wydamy rekordowe środki na remonty i modernizację dróg wojewódzkich i te inwestycje będą się odbywały w każdym powiecie naszego regionu" - podkreślił Mulawa.

W tym roku na przebudowę dróg wojewódzkich nr 806, 807, 808 zainwestowane zostanie 5 mln zł.

"To przebudowane odcinki na długości 2,5 km. Chcemy dbać o bezpieczeństwo mieszkańców, pieszych i rowerzystów, stąd inwestycje w ciągi pieszo - rowerowe" - dodał Mulawa.

Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobra współpraca z rządem i samorządowcami niższych szczebli.

"Przygotowujemy dokumentację w kierunku kolejnych inwestycji w powiecie łukowskim na drogach wojewódzkich. Liczymy tutaj na polski rząd, na nowe środki finansowe z programu Polski Ład, z Ministerstwa Infrastruktury" - powiedział wicemarszałek województwa lubelskiego.

Jak zaznaczył starosta powiatu łukowskiego Dariusz Szustek, drogi są dla powiatu bardzo ważne i są jego wizytówką.

"Są one drogami zbiorczymi, ważnymi z punktu strategicznego. Droga, na której się znajdujemy, wiedzie ku Mazowszu, dalej do Maciejowic, gdzie ma powstać nowy most na Wiśle, więc to też będzie ważny ciąg komunikacyjny" - powiedział Szustek.

Dodał, że udało się przekonać osoby decyzyjne do tego, aby w Łukowie była obwodnica.

"Obwodnica będzie miała kilkanaście kilometrów i będzie kosztować około 225 mln zł, a prace koncepcyjne już trwają. To są już konkretne decyzje, za tym poszły już konkretne pieniądze i to się sfinalizuje konkretną inwestycją. Będą przygotowane trzy, cztery koncepcje przebiegu tej dużej obwodnicy" - powiedział Szustek.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie w ramach Ofensywy Drogowej 2021 przy wsparciu Samorządu Województwa Lubelskiego realizuje cztery inwestycje drogowe na kwotę około 315 mln zł oraz 72 km dróg na kwotę 41 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!