Partnerzy portalu

Nowe przepisy ruchu drogowego nie dają pieszym pierwszeństwa przed tramwajem

Wchodzące w życie 1 czerwca znowelizowane przepisy ruchu drogowego nie dają pieszym pierwszeństwa przed tramwajem. Przypominają o tym sami tramwajarze zwracając uwagę, że ważący kilkadziesiąt ton wagon nie jest w stanie natychmiastowo zahamować.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

1 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zakłada ona m.in. zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych poprzez nałożenie dodatkowych obowiązków na kierującego pojazdem. Będzie on zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście. Do tej pory kierujący pojazdem zbliżającym się do przejścia dla pieszych zobowiązany był do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się już na przejściu.

W nowych przepisach zwiększających uprzywilejowanie pieszego jest jednak jeden wyjątek. Jest nim tramwaj. Jak w wysyłanych do mediów komunikatach przypominają przedsiębiorstwa tramwajowe, w tym przypadku piesi nie zyskali pierwszeństwa. Jeśli pieszy zbliża się do przejścia przez torowisko lub spaceruje deptakiem, a nadjeżdża tramwaj, to pieszy musi ustąpić pierwszeństwa tramwajowi (jeśli już jest na przejściu, to nadal motorniczy musi pierwszeństwa ustąpić). Stało się tak m.in. za sprawą apeli, jakie na etapie prac nad nowelizacją ustawy zgłaszały przedsiębiorstwa oraz Izba Gospodarczą Komunikacji Miejskiej.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!