Partnerzy portalu

Nowela zamówień publicznych: jakie przyniosła plusy i minusy?

  • MIW
  • 29 grudnia 2016 - 15:27
• Nowelizacja Prawa zamówień publicznych przyniosła upowszechnienie się zapisów wspierających zatrudnianie na umowę o pracę.
• Jak stwierdza Instytutu Zrównoważonych Zamówień Publicznych nadal jednak brakuje skutecznych narzędzi oraz woli politycznej do egzekwowania zapisów przetargowych oraz wspierania zatrudniania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
• Zamawiający nie mają też narzędzi do egzekwowania od wykonawców wymogu zatrudniania na podstawie umowy o pracę.

Znowelizowane Prawa zamówień publicznych weszło w życie 28 lipca. Instytut Zrównoważonych Zamówień Publicznych (wspólnie z Fundacją CentrumCSR.PL od roku 2014 przebadał niemal 3 tys. ogłoszeń o zamówieniach publicznych). Na podstawie wyników swego monitoringu twierdzi, że skutkiem tej zmiany na poziomie formalnym nastąpiła wyraźna poprawa stosowania wymogu zatrudnienia na umowę o pracę na podstawie tak zwanej klauzuli zatrudnieniowej.

– Zapisy tego typu znalazły się we wszystkich przebadanych przez nas zamówieniach na usługi ochroniarskie oraz utrzymania czystości, jak również w 51 proc. przypadków zamówień na roboty budowlane. Na tym tle negatywnie wyróżnia się catering, gdzie klauzule zatrudnieniowe pojawiły się jedynie w 7 proc. zamówień – wylicza Grzegorz Piskalski z Instytutu Zrównoważonych Zamówień Publicznych. Wskazuje zarazem, że nie nastąpił wzrost stosowania klauzul wspierających zatrudnianie osób należących do grup społecznie marginalizowanych.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • SM 2017-01-02 09:50:52
    szkoda tylko ,że Zamawiający Publiczni nie są przeszkoleni jak szacować wartość zamówień po nowelizacji z uwzględnieniem obowiązku zatrudniania na umowę o pracę.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!