Partnerzy portalu

Nowelizacja Prawa budowlanego w Sejmie. Komisja rozpatrzyła poprawki

Podczas środowego (25 maja 2022 r.) posiedzenia Sejmu RP, posłowie zgłosili do projektu nowelizacji Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw 15 poprawek, których rozpatrzenie pozostawili sejmowej Komisji Infrastruktury. 26 maja odbyło się posiedzenie komisji w tej sprawie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Nowe przepisy to kontynuacja rozpoczętego kilka miesięcy temu procesu cyfryzacji procesu budowlanego - wyjaśniła Anna Paluch (PiS).
  • Na czwartkowym posiedzeniu komisji posłowie zaakceptowali wszystkie poddane pod głosowanie poprawki zgłoszone przez klub PiS, odrzucili natomiast poprawkę Koalicji Obywatelskiej.
  • Wiceminister rozwoju Piotr Uściński poinformował, że resort pracuje m.in. nad rozwiązaniami deregulacyjnymi, które mają ułatwiać budowę domów jednorodzinnych oraz innych inwestycji. Dodał, że powstała też grupa, która ma przedstawić rozwiązania dotyczące modelowania informacji o budynku (BIM).

W czwartek sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrzyła 15 poprawek zgłoszonych 24 maja br. w trakcie drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Jedną poprawkę wycofano. Odrzucono wszystkie poprawki KP KO. Przyjęto natomiast siedem poprawek PiS.

Jedna z przyjętych poprawek dot. artykułu mówiącego, że dane identyfikujące uprawnienia budowlane, kwalifikacje zawodowe oraz dane osoby, która nabyła te uprawnienia lub kwalifikacje, podlegają wpisowi do centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane. Dodano, że niezwłocznie po dniu, w którym decyzja o uznaniu kwalifikacji zawodowych stała się ostateczna, właściwa Krajowa Rada izby samorządu zawodowego przekazuje te dane Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego za pomocą systemu e-CRUB i przy użyciu elektronicznych formularzy.

W toku prac nad projektem ustawy poseł sprawozdawca Anna Paluch (PiS) tłumaczyła, że nowe przepisy to kontynuacja rozpoczętej kilka miesięcy temu cyfryzacji procesu budowlanego. Przypomniała, że już teraz za pomocą internetu można m.in. zgłosić roboty budowlane lub rozbiórkę czy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Wśród głównych założeń proponowanej noweli jest umożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także uregulowanie działania portalu e-budownictwo, który ma służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami dziennik budowy będzie można prowadzić również - tak jak teraz - w formie papierowej, ale do 2030 roku.

Prawo za mało stabilne? Trudna sytuacja branży 

W trakcie wczorajszej debaty w Sejmie większość klubów poparła rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji.

Anna Paluch (PiS) tłumaczyła, że nowe przepisy to kontynuacja rozpoczętego kilka miesięcy temu procesu cyfryzacji procesu budowlanego. Przypomniała, że już teraz za pomocą internetu można m.in. zgłosić roboty budowlane, rozbiórkę, czy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wskazała, że po zmianie prawa będzie można prowadzić dziennik budowy i książkę obiektu budowlanego w formie elektronicznej. Uregulowane zostanie też działanie portalu e-budownictwo, dzięki któremu będzie można np. generować wnioski, zawiadomienia - w sumie 18 procedur.

Czytaj też Zmiany w Prawie budowlanym. Budownictwo wchodzi w kolejny etap cyfryzacji.

Przedstawiciele opozycji w większości poparli zaproponowane w projekcie noweli rozwiązania, choć wskazali też, że są one kosmetyczne. Małgorzata Chmiel (KO) zarzuciła rządzącym, że nowelizowali oni Prawo budowlane już 36 razy, a stabilność prawa jest niezwykle istotna w prowadzaniu inwestycji.

Jacek Tomczak (Koalicja Polska) apelował z kolei do rządu o kompleksową nowelizację przepisów budowlanych. Robert Winnicki (Konfederacja) oraz Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) zwracali uwagę na bardzo trudną sytuację, w jakiej znalazła się branża budowlana m.in. w związku z wojną na Ukrainie. Wskazali np. na znaczny spadek wydawanych pozwoleń na budowę, czy bardzo wysokie ceny materiałów budowlanych.

Uściński: 40 nowelizacji za rządów PO-PSL. A PiS przygotuje kolejne

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński odnosząc się do uwag posłów, przypomniał PO, że za jej rządów Prawo budowlane było nowelizowane blisko 40 razy. Przyznał, że faktycznie przepisy budowlane są często zmieniane i należy się spodziewać kolejnych.

Jak podkreślił resort pracuje m.in. nad rozwiązaniami deregulacyjnymi, które mają ułatwiać budowę domów jednorodzinnych oraz innych inwestycji. Dodał, że w ministerstwie powstała też grupa, która ma przedstawić rozwiązania dotyczące modelowania informacji o budynku (BIM).

Wiceminister przyznał, że obecna sytuacja na rynku budowlanym jest trudna. Zapewnił, że rząd stara się reagować na bieżąco m.in. aby nie zabrakło materiałów budowlanych w kraju.

Sprawdź też: Gminy zyskają realne władztwo planistyczne. Reforma na ostatniej prostej.

Dziennik budowy w formie elektronicznej, centralny rejestr osób z uprawnieniami

Wśród głównych założeń proponowanej noweli jest umożliwienie prowadzenia dziennika budowy i książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej, a także uregulowanie działania portalu e-budownictwo, który ma służyć do obsługi administracyjnej usług procesu budowlanego. Zgodnie z nowymi przepisami dziennik budowy będzie można prowadzić również - tak jak teraz - w formie papierowej, ale do 2030 roku.

Projekt ma też zapewnić prowadzenie centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. dzięki dostępowi do takich danych np. przy procesie uzyskiwania decyzji budowlanych, projektanci nie będą musieli za każdym razem przynosić aktualnych uprawnień, będą one dostępne dla organów w postaci elektronicznej.

Ponadto projekt umożliwia uzgadnianie poszczególnych części projektu budowlanego sporządzanego w formie elektronicznej pod względem ochrony przeciwpożarowej - obecnie przepisy są dostosowane do uzgadniania projektów w formie papierowej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!