Partnerzy portalu

O kondycji finansowej samorządów w doborowym gronie

  • PW
  • 8 września 2021 - 14:04 | Aktualizacja: 8 września 2021 - 15:56
Konstrukcja i realizacja budżetów sprawia w ostatnich latach samorządom coraz więcej trudności m.in. w związku ze zmianami podatkowymi. Przedstawiciele rządu, JST, a także Fitch Ratings będą na temat rozmawiać podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zaplanowano w dniach 20-22 września 2021 r.

Kolejne zmiany podatkowe zatwierdzane przez parlament i wprowadzone przez rząd przynoszą nierzadko korzyści dla mieszkańców, ale już niekoniecznie dla samorządów. Prezydenci, burmistrzowie czy wójtowie – zarówno indywidualnie, jak i w formie stanowisk korporacji samorządowych, do których należą – regularnie alarmują w ostatnich latach, że konieczne jest wprowadzenie rekompensat utraconych dochodów. Do tego dochodzą jeszcze szybko rosnące wydatki bieżące, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się pandemia COVID-19.

O problemach natury finansowej dotykających JST będziemy dyskutować podczas 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 r. tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Sesję pod nazwą „Finanse samorządów” zaplanowano w poniedziałek 20 września o godz. 14.30. Uczestnicy debaty będą mówić o doświadczeniach, pomysłach i propozycjach zmian. Wykażą wpływ
zmian w podatkach PIT i CIT i pandemii na samorządowe budżety. Spróbują odpowiedzieć na pytania o najlepsze źródła dodatkowego finansowania (rządowe programy, kredyty, a może wzrost opłat lokalnych?).

Zobacz też Ważna debata o Krajowym Planie Odbudowy tuż-tuż.

Do udziału w sesji zaproszono m.in.: Pawła Szefernakera - sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, prezydenta Świętochłowic Daniela Begera, Dorotę Dziedzic - senior director International Public Finance Fitch Ratings, czy skarbnika miasta Płocka Wojciecha Ostrowskiego.

Zarejestruj się już teraz, żeby móc czynnie uczestniczyć w sesji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!