Partnerzy portalu

Obwodnica Zatora i Podolsza już otwarta

Kierowcy od piątku (29 kwietnia) mogą korzystać z obwodnicy Zatora i Podolsza w ciągu drogi wojewódzkiej nr 781 w zachodniej Małopolsce. Władze regionu podkreśliły, że trasę otwarto przed majowym weekendem, co usprawni większy ruch turystyczny do parku rozrywki oraz strefy gospodarczej.
  • Budowa obwodnicy o długości ok. 3 kilometrów kosztowała ponad 32 mln zł.
  • Nowa obwodnica przebiega od ronda przy moście na potoku Łowiczanka, wzdłuż drogi wojewódzkiej 781 do ronda na krajowej 44 przy Zatorskiej Strefie Gospodarczej.
  • Inwestycja obejmowała m.in. budowę nowych skrzyżowań i dróg łączących szosę z istniejącym układem. Wybudowany został także wiadukt nad linią kolejową.

Budowa obwodnicy o długości ok. 3 kilometrów kosztowała ponad 32 mln zł, z czego 85 proc. wydatków pokryło dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Jak przypomniał marszałek województwa Witold Kozłowski podczas piątkowej uroczystości otwarcia obwodnicy, społeczność gminy i miasta Zator czekała na tę drogę od 2016 roku, bo wtedy zaczęły się pierwsze prace. W ich trakcie musiało dojść do zmiany wykonawcy, co znacznie przedłużyło czas budowy.

"To bardzo potrzebna droga dla Zatora i Podolsza, ale również dla całego układu komunikacyjnego zlokalizowanego wokół tego (...) przedsięwzięcia, jakim jest Energylandia (…). To droga, która z jednej strony usprawni układ komunikacyjny, a z drugiej strony przejmie ciężki ruch tranzytowy, który musiał przejeżdżać przez centrum miasta. Tym samym będzie tam spokojniej dla mieszkańców" - wskazał marszałek.

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka zwrócił uwagę, że obwodnica została udostępniona przed długim majowym weekendem, dzięki czemu usprawni wzmożony ruch turystyczny skierowany w tych dniach do Parku Rozrywki Energylandia. Dodał, że w długiej perspektywie inwestycja przyczyni się do rozwoju zatorskiej strefy aktywności gospodarczej, która cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów.

Burmistrz Zatora Mariusz Makuch zwrócił uwagę na dobrą współpracę wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację tego zadania, pomimo perturbacji związanych z koniecznością zmiany wykonawcy w trakcie jego trwania. "Rozwijamy wspólnie strefę gospodarczą, a także turystykę, która jest nasza drugą nogą. Korki i komunikacja są naszą największą bolączką i hamulcem w rozwoju" - ocenił.

Nowa obwodnica przebiega od ronda przy moście na potoku Łowiczanka, wzdłuż drogi wojewódzkiej 781 do ronda na krajowej 44 przy Zatorskiej Strefie Gospodarczej. Inwestycja obejmowała m.in. budowę nowych skrzyżowań i dróg łączących szosę z istniejącym układem. Wybudowany został także wiadukt nad linią kolejową.

Zadanie realizował od 2020 roku drugi wykonawca, który przejął plac budowy po poprzedniku z powodu zerwania z nim kontraktu przez zamawiającego. Prace kontynuowała firma Banimex.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!