Środowiskowe domy samopomocy potrzebują stałego wsparcia. Akcje i interwencje to za mało

Środowiskowym domom zwiększono dotację na uczestnika w ostatnim kwartale 2022 r. (Fot. gov.pl)
Mocno wzrosły koszty funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy, ale na 2023 r. nie przewidziano zwiększenia dotacji z budżetu państwa. Są konkretne propozycje i oczekiwania.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- W związku z pogarszającą się sytuacją finansową minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zdecydowała o przekazaniu dodatkowych środków na bieżącą działalność ŚDS-ów - ponad 12 mln zł z rezerwy celowej na okres październik-grudzień 2022 r.
- - Pozwoliło to pokryć najpilniejsze bieżące wydatki, ale nie były to wystarczające środki - zauważyła Dorota Kośmider, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy, dodając, że na 2023 r. zwiększonej dotacji już nie ma. - Placówki oczekują stałego wsparcia, a nie akcyjnego działania - zaznaczyła.
- Stowarzyszenie zaproponowało m.in. podniesienie dotacji do 400 proc. kryterium dochodowego rozłożone na 3 lata oraz wprowadzenie współfinansowania ŚDS-ów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.