Partnerzy portalu

Opieka 75 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku

W piątek (30.03) mija termin składania przez gminy wniosków w ramach programu "Opieka 75 plus". Program ma m.in. zwiększyć dostępność do usług opiekuńczych w małych gminach.

Dzięki programowi "Opieka 75 plus" w małych gminach ma być więcej godzin usług opiekuńczych dla tych seniorów, którzy już z nich korzystają. Zwiększyć się ma także krąg odbiorców takich usług dla osób samotnych i starszych w wieku powyżej 75. roku życia.

5 marca ministerstwo rodziny i pracy zdecydowało się uruchomić dodatkowy nabór do programu "Opieka 75 plus". Jednocześnie zmieniły się zasady programu. Teraz ze wsparcia mogą skorzystać także większe gminy - te liczące do 40 tys. mieszkańców. Do rozdysponowania jest 44,2 mln zł.

Na wsparcie z programu "Opieka 75 plus" mogą liczyć tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej - na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Czytaj więcej: Program „Opieka 75+”: warunki, nabór wniosków, dofinansowanie

MRPiPS zwróciło uwagę, że każdego roku jest obserwowany wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 roku, w stosunku do roku poprzedniego, w gminach wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich liczba osób, które korzystały z usług opiekuńczych, wzrosła o ok. 7 proc. W 2015 roku było to 88 096 osób, a rok później już 94 209 osób. Pomimo tego resort podkreślił, że w około 430 gminach (17 proc. gmin) w ogóle nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!