Partnerzy portalu

Opolski samorząd przeciwny zmianom w ustawie Prawo ochrony środowiska

• Sejmik samorządowy województwa opolskiego przyjął uchwałę, w której sprzeciwia się zmianom w Prawie ochrony środowiska.
• "Obecny rząd chce przejąć kontrole nad Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska" - uważa wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

Zgodnie z projektem ustawy, w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska zmieni się liczba członków rady nadzorczej i sposób ich wybierania. W przypadku województwa opolskiego, z siedmiu do pięciu. Zmniejszy się także zarząd - z trzech do prawdopodobnie jednej osoby. Zdaniem opolskich samorządowców, zmiany mają na celu przejęcie WFOŚ przez obecny rząd.

"Nasz fundusz dysponuje środkami rzędu pół miliarda złotych. Robi to bardzo profesjonalnie i z korzyścią dla regionu. Jest to możliwe dzięki radzie nadzorczej, w której zasiada m.in. przedstawiciel ekologów oraz sprawnemu zarządowi. Teraz to wszystko ma iść w ręce rządu, bo inaczej nie można tych zmian rozumieć. To kolejny dowód utrudniania działalności samorządów przez obecny rząd" - podkreślił Rakoczy.

Jego zdaniem, argument strony rządowej o oszczędnościach wynikających z ograniczenia liczby członków zarządu i rady nadzorczej jest chybiony, bo taki sam efekt można uzyskać np. poprzez wprowadzenie ustawy kominowej.

Według dyrektora departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego Manfreda Grabelusa, zmniejszenie liczby członków zarządu utrudni kontrolę nad wydatkami WFOŚ.

"Obecnie członek zarządu nie może samodzielnie podjąć decyzji o przyznaniu pożyczki powyżej 100 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy zarząd będzie jednoosobowy, taka możliwość się pojawi" - zauważył Grabelus.

Według dyrektora, proponowany w ustawie mechanizm wyboru rady nadzorczej, gdzie czterech na pięciu członków będzie reprezentowało instytucje rządowe, praktycznie pozbawi samorząd wpływu na jego funkcjonowanie.

We wtorkowej uchwale sejmiku, podkreślono, że wprowadzenie planowanych zmian uniemożliwi realizację decyzji podejmowanych na szczeblu regionalnym.

Za przyjęcie uchwały sprzeciwiającej się planowanym zmianom głosowało 18 radnych z koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka. Przeciw było czterech radnych PiS, których zdaniem rząd lepiej będzie zarządzał środkami będącymi w dyspozycji WFOŚ.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!