Partnerzy portalu

Ozdoba: Projekt dot. odszkodowań ws. reprywatyzacji wzmocni pozycję obywatela

Projekt dot. usprawnień w przyznawaniu odszkodowań dla lokatorów zreprywatyzowanych kamienic wzmocni pozycję obywatela - ocenił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu, były radny Warszawy.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów.

Ozdoba podkreślał w Polskim Radiu 24, że Warszawa skarży wszystkie decyzje odszkodowawcze komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji i odszkodowania nie są wypłacane osobom, które zostały wyrzucone z kamienic. "Ta propozycja złożona w parlamencie zakłada, że te odszkodowania będą wypłacane, a miasto nie będzie miało możliwości zaskarżenia, jak to robi dzisiaj. Będzie specjalny fundusz, który będzie miał środki finansowe" - oświadczył.

Zauważył, że lokatorzy potrzebują pomocy, bo zostali skrzywdzeni przez państwo, "są ofiarami złodziejskiej reprywatyzacji".

"Chcemy zmienić pozycję obywatela w tym sporze po to, by prezydent Warszawy nie mógł się zachowywać tak, że obywatel będzie na szarym końcu. Przeciwnie - obywatel będzie najważniejszy" - zaznaczył Ozdoba.

Komisja ds. reprywatyzacji przyznała do tej pory, w 247 sprawach, odszkodowania i zadośćuczynienia 311 pokrzywdzonym lokatorom prywatyzowanych przez władze stolicy kamienic. Łączna kwota odszkodowań, które powinno wypłacić miasto, wynosi obecnie prawie 8,4 mln zł. Ratusz złożył sprzeciw w 210 sprawach i nie wypłacił poszkodowanym pieniędzy.

W poniedziałek Lewica przedstawiła założenia do swojego projektu ustawy reprywatyzacyjnej, m.in. całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców oryginalnych właścicieli. Oba projekty - PiS i Lewicy popierają organizacje lokatorskie i stowarzyszenia miejskie walczące o prawa mieszkańców.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!