Partnerzy portalu

Pandemia mocno uderzyła w małe miasta. Aż 2/3 z gorszą sytuacją finansową

  • PAP/AT
  • 7 stycznia 2021 - 11:15 | Aktualizacja: 7 stycznia 2021 - 11:40
74 proc. małych miast odczuło pogorszenie swojej sytuacji finansowej z powodu pandemii - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 37 proc. małych miast już zadeklarowało wzrost zadłużenia w 2021 roku.
  • Większość miast (74 proc.) odczuła pogorszenie sytuacji finansowej. Najbardziej zauważalne było to w miastach z grupy M2 , czyli tzw. miastach niewykorzystanych szans. W tej grupie miast najbardziej odczuwalne było również pogorszenie sytuacji bytowej mieszkańców - wynika z raportu.
  • Blisko połowa (47 proc.) miast z grupy M3 tzw. miast dobrego życia, nie odnotowała pogorszenia sytuacji swoich obywateli. 55 proc. małych miast odczuło natomiast pogorszenie sytuacji na lokalnym rynku pracy - czytamy.
  • Według PIE, 37 proc. małych miast już zadeklarowało wzrost zadłużenia w 2021 r.

Instytut przypomniał, że w 2019 r. opracował scenariusze rozwoju małych miast (do 20 tys. mieszkańców) w perspektywie 2035 roku. "Wyodrębniono wówczas trzy kategorie aglomeracji: miasta z grupy M1 - potrzebujące impulsu rozwojowego, M2 - miasta niewykorzystanych szans i M3 - miasta dobrego życia.

Przygotowany w 2020 r. raport "Weryfikacja scenariuszy rozwoju małych miast w perspektywie 2035 roku" zmienia wcześniejsze założenia uwzględniając wpływ globalnej pandemii COVID-19 na sytuację miast.

[ZOBACZ CAŁY RAPORT W DZIALE MULTIMEDIA]

Jak wskazała kierowniczka zespołu Foresightu Gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska, kiedy pod koniec 2019 r. przygotowywano wspólnie z ekspertami zajmującymi problematyką miast, scenariusze rozwoju, nikt nie spodziewał się, że za kilka miesięcy wystąpi nieoczekiwane zdarzenie (w badaniach foresight nazywane "dziką kartą"), jaką był wybuch pandemii COVID-19.

"Zdaliśmy sobie sprawę, że wypracowane przez nas scenariusze rozwoju małych miast muszą zostać poddane weryfikacji przez pryzmat pandemii. Chcieliśmy sprawdzić jak pandemia zmieniła funkcjonowanie miast i jak zmieniła postrzeganie przyszłości zarówno przez przedstawicieli miast, jak i przez ekspertów zajmujących się problematyką miejską" - zaznaczyła.

Dodała, że przedstawiciele miast oceniali w badaniu kierunek zmian wywołanych pandemią w różnych obszarach funkcjonowania.

Efekty tej oceny zawarte w raporcie wskazują, że zdecydowana większość miast (74 proc.) odczuła pogorszenie sytuacji finansowej. Najbardziej zauważalne było to w miastach z grupy M2 , czyli tzw. miastach niewykorzystanych szans, gdzie odpowiedzi takiej udzieliło 79 proc. badanych. W tej grupie miast najbardziej odczuwalne było również pogorszenie sytuacji bytowej mieszkańców (46 proc. wskazań).

Blisko połowa (47 proc.) miast z grupy M3 tzw. miast dobrego życia, nie odnotowała pogorszenia sytuacji swoich obywateli. 55 proc. małych miast odczuło natomiast pogorszenie sytuacji na lokalnym rynku pracy (60 proc. z grupy M1, 56 proc. z grupy M2, 50 proc. z grupy M3) - czytamy.

Według PIE, 37 proc. małych miast już zadeklarowało wzrost zadłużenia w 2021 r.

Jak podano w raporcie, ważnym wparciem sytuacji finansowej miast będą środki zewnętrzne. "Deklaracje o wzroście działań polegających na pozyskiwaniu zewnętrznych środków pomocowych zgłaszało blisko co trzecie małe miasto" - podano.

Dodano, że w dalszym funkcjonowaniu miast ważne będą też działania na rzecz kreowania wizerunku, zwłaszcza w przypadków ośrodków turystycznych i planujących przyciągnięcie zewnętrznych inwestorów. Zdecydowana większość miast (88 proc.) zamierza w przyszłym roku utrzymać intensywność działań pobudzających lokalną przedsiębiorczość na poziomie sprzed pandemii.

W ocenie autorów raportu, polepszenie sytuacji bytowej mieszkańców, sytuacji na lokalnym rynku pracy i ogólnej sytuacji finansowej ośrodka będzie też ściśle powiązane z rozwojem biznesu w mieście. "W 2021 r. co piąte miasto planuje wzrost działań na rzecz atrakcyjności miasta dla biznesu" - czytamy.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, którego historia sięga 1928 roku. Instytut zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju i za granicą.

DO POBRANIA
Raport PIE - Małe miasta
1.6 MB format pliku: PDF
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!