Parki narodowe utknęły w gąszczu pretensji. Gminy czują się oszukane

W Polsce wyodrębniono 23 parki narodowe. Od ponad 20 lat nie powstał żaden nowy (fot. AKC/PTWP)
Już blisko 4 lata trwają prace nad nową ustawą o parkach narodowych. Planowany termin wprowadzenia nowych przepisów to I kwartał przyszłego roku. Czy realny? Entuzjazmu nad zaproponowanymi rozwiązaniami brak. Resort klimatu przyznaje, że największym wyzwaniem jest "budowanie poparcia społecznego sprzyjającego tworzeniu nowych parków narodowych i powiększaniu istniejących".
- Nowelizacja ustawy o parkach narodowych ma wprowadzić zachęty dla samorządów i lokalnych społeczności, motywujące je do tego, by zgodziły się na utworzenie nowego czy powiększenie istniejącego parku narodowego.
- Tych zdecydowanie potrzeba. Świadczy o tym chociażby fakt, że w Polsce od ponad 20 lat nie powstał ani jeden park narodowy, żaden też nie został powiększony.
- Stan ten zmienić ma nowelizacja przepisów. Zaproponowane w projekcie ustawy zmiany budzą jednak liczne wątpliwości - nie tylko środowiska samorządowego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE2
-
Przemysław Antoniewicz
2022-12-19 11:47:45
Do tego prowadzą nadregulacje !
-
to straszne
2022-12-19 07:39:43
Jak kiedyś w latach 2000-2001 robiłem studia z ochrony środowiska, to dowiedziałem się, że we Francji w parkach narodowych zatrudniani są tylko miejscowi i ogólnie cieszą się kiedy powstaje u nich obszar chroniony bo jest to praca dla pokoleń z rodzin. A u nas wszystko da się zepsuć.