Partnerzy portalu

PGE EO ma pozwolenie na budowę 25 MW farmy PV w Podlaskiem

  • PAP
  • Opublikowano: 25 października 2021 - 11:58
PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej Augustynka w powiecie siemiatyckim na Podlasiu. Instalacja o mocy 25 MW powstanie na wydzierżawionych przez spółkę gruntach prywatnych - poinformowała w poniedziałek PGE EO.

Jak podkreśliła spółka, otrzymanie pozwolenia oznacza, że procedura budowlana może ruszyć w połowie przyszłego roku, a farma może zacząć funkcjonować w 2023 r.

PGE EO przypomniała, że Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., a jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel blisko 2,5 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy blisko 2000 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe farmy. Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również - tak jak w przypadku PV Augustynka - na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Korzystając z mechanizmu wsparcia zrealizowanych zostanie m.in. 19 projektów, które wygrały tegoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada obecnie 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich OZE spółki wynosi 2326,25 MW.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!