Partnerzy portalu

PIE: Miasta powiatowe z największym spadkiem wpływów podatkowych

Miasta na prawach powiatu w 2020 r. odnotowały największy spadek wpływów podatkowych. W gminach wiejskich i gminach miejsko-wiejskich wpływy z kole wzrosły w stosunku do 2019 r. - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spadki wpływów podatkowych między latami 2019 a 2020 odnotowały według PIE gminy miejskie (99,6 proc.) i miasta na prawach powiatu (98,8 proc.). Z kolei w gminach wiejskich i gminach miejsko-wiejskich wpływy podatkowe były wyższe w 2020 r. niż w 2019 r. odpowiednio o 103,3 proc. i 101,7 proc.

PIE podkreślił, że miasta na prawach powiatu straciły najwięcej wpływów podatkowych we wszystkich analizowanych kategoriach, prawidłowość ta znajduje również zastosowanie, jeśli chodzi o udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT.

Miasta na prawach powiatu miały najniższy w porównaniu z ub. rokiem udział we wpływach z PIT i wyniósł on 96,5 proc. Dla CIT wynik miast na prawach powiatu osiągnął 99,7 proc.

Według PIE opisane zjawiska można tłumaczyć tym, że restrykcje przeciwepidemiczne najsilniej dotknęły sektory najbardziej rozwinięte w dużych miastach, które w czasie przed epidemią odpowiadały za większe wpływy. Nie bez znaczenia pozostało również ograniczenie mobilności wynikające z pracy zdalnej, czy też opuszczenie miast akademickich przez studentów - ocenił think-tank.

KOMENTARZE1

  • Glandot 2021-04-15 17:07:39
    Myślę, że jak długo, polscy politycy będą małpować amerykańskich polityków, zamykając byznesy w Polsce, pozostanie tylko jedno pytanie: Który kraj pierwszy, zadlurzy się do tego stopnia że wpadnie w 🏦-cropcje pierwszy?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!