PIT komunalny? "Szanse bardzo małe"

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Sposobem na uniezależnienie finansowe samorządów może być oddanie im wpływów z PIT – takie zmiany rozważane są w kancelarii prezydenta. Szanse na to są bardzo małe – twierdzą jednak Jarosław Neneman i prof. Paweł Swianiewicz z Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych w Łodzi.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Jak wprowadzenie PIT lokalnego wpłynie na budżety JST (zobacz w galerii)...
Budżety polskich samorządów są ustalane w zdecydowanej większości na poziomie centralnym, gminy mogą prowadzić swoją politykę finansową tylko w oparciu o 11 procent dochodów budżetowych – na tyle mają wpływ.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1
-
Połączony
2013-10-24 16:07:46
Koncepcja Forum Od-nowa jest znana od 2009 roku, a od dwóch lat przedstawiana w mediach, także na Portalu Samorządowym. Trwają nad nią prace w Kancelarii Prezydenta i stanowi jedną z rekomendacji do Raportu prof. J. Hausnera. Pełna jej wersja znajduje się na stronach Forum Od-nowa. Nie ma żadnych in... rozwiń