Partnerzy portalu

PKP PLK ma dokumentacje na prace wartości ponad 40 mld zł

  • PAP
  • 28 października 2021 - 14:39
PKP Polskie Linie Kolejowe są przygotowane do ogłaszania przetargów w nowej perspektywie unijnej 2021-2027 i mają już przygotowane dokumentacje projektowe na prace na liniach kolejowych o wartości ponad 40 mld zł - poinformował w czwartek prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

"Mamy dokumentacje projektowe na ponad 40 mld zł. Szacujemy, że moglibyśmy ogłosić przetargi na 15-17 mld zł praktycznie od ręki" - powiedział prezes PKP PLK podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw transportu kolejowego.

Merchel wyjaśnił, że PKP PLK zamierza w każdym roku ogłaszać nowe przetargi o wartości kilkunastu miliardów złotych.

Przypomniał, że aby ogłosić przetarg, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, spółka musi mieć przynajmniej potencjalne źródło finansowania inwestycji.

Prezes PKP PLK podkreślił, że przetargi w nowej perspektywie unijnej będą ogłaszane w taki sposób, aby minimalizować utrudnienia dla pasażerów.

"Przykładowo, zamierzamy rozpocząć modernizację dworca Warszawa Wschodnia, dopiero gdy kończona będzie modernizacja dworca Warszawa Zachodnia, co powinno nastąpić pod koniec roku 2023" - powiedział Merchel.

Mówiąc o stanie realizacji Krajowego Programu Kolejowego, który obowiązuje do roku 2023 czyli do momentu, w którym kończy się możliwość dofinansowania projektów w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i którego wartość to 76,7 mld zł, prezes poinformował, że zakończono i rozliczono już prace o wartości 20,4 mld zł, a w realizacji są prace wartości 47 mld zł.

Dodał, że spodziewa się, iż do końca tego roku wartość projektów zakończonych i rozliczonych wyniesie 30 mld zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!