Partnerzy portalu

Po raz pierwszy gmina skarży się Komisji Europejskiej na nasze państwo

Podkrakowska gmina Zabierzów, jako pierwsza w kraju, złożyła skargę na Polskę do Komisji Europejskiej. Chodzi o nielegalną pomoc publiczną.

Porty lotnicze nie muszą płacić podatku od terenów takich jak pasy startowe czy terminale pasażerskie. Na tym tracą samorządy.

Zdaniem przedstawicieli gminy Zabierzów zwolnienie lotnisk z podatku od nieruchomości to nielegalna pomoc publiczna, bo niezatwierdzona przez Brukselę.

Samorząd traci na tym kilka milionów złotych rocznie, a w ciągu ostatnich 7 lat uzbierałoby się z tego tytułu nawet 50 mln zł. Tyle wpłynęłoby do gminnej kasy, gdyby Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice płacił podatek za wszystkie swoje nieruchomości - wylicza dziennikpolski24.pl.

Zabierzów nie jest odosobnionym przypadkiem. Sytuacja wygląda podobne w innych gminach, które mają na swoim terenie porty lotnicze. Dlaczego nie decydują się na złożenie skargi? Boją się, że lotniska mogłyby wtedy upaść a ich działalność jest dla tych gmin korzystna.

Na rozpatrzenie skargi pozostanie nam jeszcze poczekać, nawet kilka lat.

 

 

KOMENTARZE2

  • chory na raka nerki 2015-02-08 12:08:46
    Z tą upadłością lotnisk, to tylko strachy na lachy p-ko gminom. Kto to widział aby takie spółki i spółeczki jak lotniska, nie płaciły podatków od nieruchomości. Obywatele - mieszkańcy gmin, muszą płacić za każdy centymetr kwadratowy a lotniska od skarbu państwa otrzymują wielomilionowe prezenty. Na ...zasadach jakiego prawa ? Dżungli ? Gmina Zabierzów działa prawidłowo, że się skarży. Może wtedy znajdą się pieniądze choćby na likwidowane szkoły i biblioteki wiejskie. Paranoja i korupcja w Warszawie.  rozwiń
  • janUJ 2015-02-06 08:51:16
    Gdyby mózgi czy wątroby niektórych.....mogły sie skarżyć na organizmy.Zabierzów miałby palmę pierwszeństwa

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!