Wyższe podatki w centrach miast? Jest kilka mankamentów

Zdaniem autorów raportu największym mankamentem obowiązującej konstrukcji podatku od nieruchomości jest podstawa opodatkowania (fot. shutterstock)
Wprowadzenie stawek minimalnych, uzależnienie ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości od rekompensaty dla gminy, ukrócenie uprzywilejowania niektórych podmiotów i terenów, wprowadzenie różnych stawek dla różnych lokalizacji w jednym mieście - to tylko niektóre z propozycji, jakie - zdaniem Instytutu Finansowego - mogłyby usprawnić system w Polsce.
- Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne. To gminy ustalają stawki w uchwałach rady gmin. Górne granice wyznacza jednak corocznie minister finansów.
- Instytut Finansów wskazuje na mankamenty aktualnych przepisów dotyczących opodatkowania gruntów, budynków i budowli oraz przedstawia propozycje, które system ten mogłyby usprawnić.
- Na uwagę ich zdaniem zasługuje postulat wprowadzenia stawek minimalnych, co uchroniłoby niektóre gminy przed negatywnymi skutkami nieformalnego „wymuszania” zaniżania stawek podatkowych.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE1
-
pytanie merytoryczne
2023-03-23 16:06:36
Nie nie rozumiem (być może jestem niedouczony) tabelki 3.3- skąd te wartości podatku per capita podatku od nieruchomości, szczególnie w gminach o niskiej gęstości zaludnienia. Może jakiś światły mi to wyjaśni a może komuś omsknął się przecinek. Inne tabelki na inna okazje omówimy. Proszę o wyjaśnien... rozwiń