Partnerzy portalu

Podatek śmieciowy w Konstancinie

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała o wysokości obowiązkowych opłat za odbiór śmieci. Od lipca 2013 r. każdy mieszkaniec zapłaci 15 zł miesięcznie za śmieci mieszane lub 10 zł za posegregowane.

Podatek śmieciowy dla wielu mieszkańców może okazać się znacznie korzystniejszy niż dotychczasowe opłaty. Nie brakuje również rodzin, które po wprowadzeniu nowych stawek będą płaciły za śmieci kilkakrotnie więcej niż teraz.

W lipcu 2013 roku zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma zrewolucjonizować gospodarkę odpadami, wprowadzając m.in. obowiązkowy „podatek śmieciowy".

Na mocy ustawy samorządy przejmą wszystkie śmieci od mieszkańców i zajmą się ich wywozem, utylizacją lub przetwórstwem, powierzając te zadania profesjonalnym firmom wybranym w przetargach. Urzędnicy nałożą na mieszkańców także obowiązkowe opłaty.

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała, by w naszej gminie opłata za odbiór śmieci była naliczana od osoby. Wysokość opłat została ustanowiona w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny. Stawka za mieszane odpadki wyniesie 15 złotych miesięcznie od osoby. Radni zdecydowali się wprowadzić niższe opłaty dla mieszkańców, którzy zadeklarują segregację odpadków.

Za odbiór posegregowanych śmieci trzeba będzie zapłacić 10 złotych miesięcznie. System będzie się opierał na deklaracjach, które będą musieli złożyć do urzędu (do kwietnia 2013 roku) wszyscy właściciele nieruchomości. W deklaracjach należy określić liczbę osób zamieszkujących budynek oraz rodzaj śmieci (segregowane czy mieszane).

Wszyscy nieuczciwi mieszkańcy, którzy zatają liczbę osób zamieszkujących dany budynek, mogą liczyć się z kontrolami straży miejskiej i mandatami, ponieważ ilość śmieci będzie monitorowana przez operatora. Jeśli odpadków będzie zbyt dużo lub nie będą zgadzały się z deklaracją, powiadomi urząd o prawdopodobnych nieprawidłowościach.

Wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami najwięcej problemów przysparza na osiedlach mieszkaniowych. Jednak burmistrz Kazimierz Jańczuk zapewnia, że wkrótce spotka się z mieszkańcami, przedstawicielami wspólnot i zarządów osiedli, by dla każdego z nich wypracować indywidualny sposób odbioru śmieci.

Warto dodać, że każdy mieszkaniec, płacąc 15 złotych miesięcznie, będzie mógł oddać nieograniczoną ilość śmieci. Władze naszego miasta, obserwując doświadczenia innych samorządów, w pierwszych miesiącach funkcjonowania nowego sytemu spodziewają się dużych ilości śmieci. Płacąc ujednoliconą opłatę, ludzie będą chcieli się pozbyć wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które czasem latami zalęgały w garażach, piwnicach i na strychach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!