Podatki: Infrastruktura telekomunikacyjna i wiatraki jak wyrobiska górnicze - będzie problem?

• Skutki tej niejasności mogą ujawnić się nie tylko tam, gdzie działają kopalnie.
• Poszkodowane gminy już pogodziły się ze stratą pieniędzy. Chcą tylko zmiany prawa, bo boją się że to samo dotyczy wiatraków i infrastruktury telekomunikacyjnej.
Sytuacja gmin górniczych jest dziś klinicznym przykładem tego, jak niejasne przepisy podatkowe i niespójne orzecznictwo sądowe potrafią wpędzić samorząd w finansowe kłopoty. Przez lata gminy górnicze – stojąc na stanowisku, że obiekty i urządzenia znajdujące się w kopalnianych wyrobiskach stanowią budowlę – pobierały z tego tytułu od spółek wydobywczych podatek od nieruchomości. W konsekwencji one same - będąc przez to bogatsze - odprowadzały odpowiednio wyższe „Janosikowe”. Później zmieniła się interpretacja przepisów. Okazało się, że podatek od wyrobisk pobierany był niesłusznie, więc gminy musiały zwrócić go spółkom górniczym, ale one same na zwrot „Janosikowego” nie mają co liczyć, choć regularnie interweniują w tej sprawie w agendach rządowych.
Na ten temat rozmawiamy z Tadeuszem Chrószczem, przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce i wójtem Marklowic.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.