Partnerzy portalu

Podkarpackie: Ponad 1,7 mld zł z Programu Inwestycji Strategicznych

  • PAP
  • 25 października 2021 - 14:09
Ponad 1,7 mld zł trafi do podkarpackich samorządów w ramach pierwszej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Te pieniądze będą kołem zamachowym podkarpackiej gospodarki – powiedziała w poniedziałek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda poinformowała o rozstrzygnięciu rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wręczyła też kilku samorządowcom, w tym czterem prezydentom miast regionu, symboliczne czeki. W konferencji udział wzięli też parlamentarzyści PiS z Podkarpacia.

Leniart powiedziała, że kwota, którą otrzymają lokalne samorządy przeznaczona będzie na najważniejsze, kluczowe inwestycje, które zgłosili sami samorządowcy. Dodała, że inwestycje te, mają ogromne znaczenie w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię. "Inwestycje te są oczekiwane przez mieszkańców. Będą również kołem zamachowym naszej, podkarpackiej gospodarki" - podkreśliła.

Wojewoda podziękowała samorządowcom za złożenie i przygotowanie wniosków, i zachęcała ich do ogłaszania jak najszybciej przetargów na wykonanie inwestycji.

Leniart zwróciła uwagę, że wiele inwestycji, które otrzymało dofinansowanie "czekało na realizację bardzo długo", powodem był brak pieniędzy. "Teraz jest czas działania" - stwierdziła.

Wojewoda podała, że niemal wszystkie wnioski złożone przez podkarpackie samorządy otrzymały dofinansowanie. Dodała, że z kwoty dotacji dla całego regionu, czyli z ponad 1,7 mld zł, na inwestycje wieloletnie przeznaczone będzie ponad 1,4 mld zł. Pozostała kwota niemal 300 mln zł ma być wydana przez samorządy jeszcze w tym roku.

Największą dotację otrzymał samorząd województwa podkarpackiego - niemal 100 mln zł. Kwota ta zostanie przeznaczona m.in. na remont dróg w Bieszczadach. Obecny na konferencji marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, powiedział, że to niebagatelna kwota dla regionu.

Dodał, że część pieniędzy zostanie przeznaczona również na remont drogi wojewódzkiej nr 986 na odcinku Ostrów - Ropczyce wraz z budową mostu na rzece Wielopolka i budową wiaduktu nad linią kolejową nr 9.

Zdaniem Ortyla, również kwota dotacji dla całego regionu jest gwarantem tego, że "front inwestycyjny będzie prowadzony na terenie całego województwa".

W imieniu obecnych na konferencji prezydentów miast głos zabrał włodarz Rzeszowa Konrad Fijołek, który podziękował za dotację. "Te środki są potrzebne, żeby odbudować gospodarkę po pandemii, one uruchomię koła zamachowe naszych lokalnych gospodarek" - powiedział.

Samorząd stolicy Podkarpacia otrzyma 35 mln zł, które przeznaczone będzie głównie na przebudowę ul. Warszawskiej.

Na Podkarpaciu znaczna część dotacji - ponad 767 mln zł - przeznaczona będzie na inwestycje drogowe, natomiast na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną wydanych zostanie ponad 558 mln zł. W regionie, dzięki dotacji zrealizowanych zostanie niemal 250 inwestycji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!