Partnerzy portalu

Podlaskie: Wciąż blisko dwie doby oczekiwania na odprawę kierowców ciężarówek w Bobrownikach

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 08:55
Prawie dwie doby muszą czekać kierowcy ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią przez drogowe przejście w Bobrownikach (Podlaskie) - wynika z informacji służb granicznych z poniedziałkowych godzin porannych.

Bobrowniki to obecnie jedyne w regionie przejście graniczne obsługujące drogowy ruch towarowy. Od prawie tygodnia zamknięte jest do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy. Niedaleko tego przejścia po stronie białoruskiej znajduje się od ubiegłego poniedziałku koczowisko ok. tysiąca migrantów; dochodzi tam do prób sforsowania granicy siłą.

W poniedziałek rano czas oczekiwania na odprawę w Bobrownikach szacowany był na 44 godziny; w kolejce, która ma ok. 20 km długości, stało 850 ciężarówek. Wieczorem w niedzielę czas oczekiwania był o 7 godzin dłuższy. Przed weekendem najdłuższą kolejkę odnotowano w środę, przed Świętem Niepodległości, gdy kierowcy ciężarówek musieli w kolejce do Bobrownik czekać blisko trzy doby.

Jak podaje KAS, w ciągu nocnej zmiany odprawiono na tym przejściu 290 tirów wyjeżdżających z Polski na Białoruś; to podobna liczba do odpraw zrealizowanych w nocy z soboty na niedzielę i w ciągu dnia w niedzielę.

Na drodze dojazdowej do przejścia w Bobrownikach, przed miejscowością Waliły Stacja, wciąż obowiązuje strefa buforowa. Strefy buforowe tworzone są na drogach dojazdowych do podlaskich przejść z Białorusią, kiedy kolejka zaczyna się wydłużać i utrudnia ruch samochodów. Wówczas jest dzielona i porządkowana przez KAS, Straż Graniczną i policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej jej części.

Kolejka tirów znacznie wydłużyła się w Bobrownikach w związku z zamknięciem - od 7 rano 9 listopada do odwołania - sąsiedniego przejścia granicznego w Kuźnicy. "Strona polska została zmuszona do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy" - podała SG w komunikacie o wstrzymaniu odpraw na tym przejściu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!