Pogorszenie koniunktury w budownictwie wpływa na inwestycje samorządowe

Blisko 29 proc. firm budowlanych wskazało na pogorszenie koniunktury w październiku br. (Fot. pixabay.com)
Tylko 6,5 proc. przedsiębiorstw budowlanych wskazało w październiku na poprawę koniunktury gospodarczej, natomiast blisko 29 proc. było przeciwnego zdania. Wskaźnik okazał się jeszcze o 3 punkty procentowe gorszy niż we wrześniu 2022 r. Sytuacja w branży negatywnie odbija się m.in. na inwestycjach samorządowych.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Oceny bieżące i prognozy w zakresie zarówno portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym, jak i sytuacji finansowej, są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Niestety może to skutkować zwolnieniami pracowników i dalszym wzrostem cen.
- Najczęściej zgłaszane przez firmy bariery to: koszty materiałów - 74,9 proc. obecnie (61,7 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.), koszty zatrudnienia - 72,8 proc. (65 proc. przed rokiem) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej -70,6 proc. (w październiku 2021 - 57,7 proc.).
- Z powodu sytuacji na rynku samorządy mają trudności w znalezieniu wykonawców zamówień publicznych w ramach zabezpieczonych środków finansowych oraz nierzadko kłopoty z dokończeniem rozpoczętych już prac.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.