Partnerzy portalu

Polecenia wojewody obligatoryjne dla samorządu. Inaczej przyjdzie pełnomocnik

Resort spraw wewnętrznych już uwzględnił część uwag strony samorządowej do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Ale są w tym projekcie wciąż takie zapisy, na które samorządy się nie zgadzają. Jednak podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, które odbyło się 29 listopada, przedstawiciele MSWiA zadeklarowali, że są gotowi pójść na dalsze ustępstwa.

Strona samorządowa nie akceptuje kilku paragrafów w obecnej, poprawionej już wersji projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Chodzi przede wszystkim o artykuł 31, który w razie nie wykonania przez jednostkę jakiegoś polecenia wojewody, daje mu możliwość powołania pełnomocnika, przejmującego część kompetencji samorządu. Czyli kogoś w rodzaju komisarza, choć w tym przypadku nie miałby on pełnej władzy w samorządzie, ale tylko tę jej część, której dotyczy zadanie zlecone przez wojewodę.

– Przepisy w tej sprawie są tak nieprecyzyjne, a zakres wydawanych przez wojewodę poleceń tak szeroki, że samorząd może nie być w stanie ich wykonać – mówił podczas dzisiejszego posiedzenia KWRiST Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!