Partnerzy portalu

Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych

Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych dotyczy dróg lokalnych - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych i gminnych.
  • Kwota przeznaczona na inwestycje w pierwszym naborze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład została zwiększona z 20 do ponad 23 miliardów złotych. Tak duży strumień środków krajowych trafi do 97 proc. polskich samorządów - powiedział Waldemar Buda.
  • Gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu dotyczy dróg lokalnych. Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie - wyjaśnił.
  • Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych - zaznaczył.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Program ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. W pierwszej edycji programu do samorządów trafi ponad 23 mld zł.

Jak podkreśliło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów, która pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii i pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Resort wskazał, że samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, między innymi w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Te inwestycje poprawią warunki życia Polaków - wskazano.

 

Jak podano, zgodnie z przyjętym regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów w oparciu o rekomendację komisji powołanej przy KPRM. Na tej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystawi promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od ich otrzymania. Członkiem kapituły oceniającej projekty był m.in. wiceminister Buda.

"Kwota przeznaczona na inwestycje w pierwszym naborze w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład została zwiększona z 20 do ponad 23 miliardów złotych. Tak duży strumień środków krajowych trafi do 97 proc. polskich samorządów" - powiedział Buda.

Dodał, że gros inwestycji planowanych do realizacji w ramach programu dotyczy dróg lokalnych. "Najwięcej potrzeb samorządowcy mają właśnie w tym zakresie. Na wiosnę przyszłego roku Polska będzie wielkim placem budowy dróg lokalnych, dróg gminnych często w bardzo małych miejscowościach. Na ten cel zostanie przeznaczone kilka miliardów złotych" - zaznaczył wiceminister.

Podał przykład Łodzi, która w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład będzie mogła zrealizować inwestycje na ok. 80 mln zł. "Przykładowo dojazd do drogi ekspresowej numer 14, która jest dziś w budowie, droga Pomorska czy ulica Mileszki - to są najgorsze drogi w Łodzi z punktu widzenia ich jakości. Z pieniędzy skorzystają również gminy ościenne Łodzi" - zaznaczył Buda.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!