Partnerzy portalu

Polski Ład: Samorządy z powiatu kartuskiego dostaną ponad 52 mln zł

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał symboliczne czeki na inwestycje z pierwszego naboru z Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu dla samorządów powiatu kartuskiego, które otrzymają ponad 52 mln zł dofinansowania.
  • Powiat kartuski otrzyma 16 mln 890 tys. zł na rozbudowę drogi powiatowej Sulęczyno - Gowidlino; Gmina Kartuzy - 5 mln zł na budowę sali gimnastycznej i przebudowę szkoły podstawowej w Brodnicy Górnej natomiast Chmielno - 12 mln 350 tys. zł na kompleksową modernizację dróg na terenie gminy.
  • Sierakowice otrzymają 2 mln 975 tys. zł na rozbudowę szkoły podstawowej w Jelonku o salę gimnastyczną; Somonino dostanie 1 mln 143 tys. zł na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i 1 mln 720 tys. zł na budowę boisk sportowych oraz bieżni przy szkole podstawowej w Borczu.
  • Sulęczono dostanie 2 mln 960 tys. zł na przebudowę sieci dróg; Żukowo - 5 mln zł budowę Kaszubskiego Centrum Sportu, a Przodkowo - 3 mln 400 tys. zł na budowę sali sportowej przy szkole podstawowej w Wilanowie.

W poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Kartuzach zostały zaprezentowane wyniki pierwszego naboru inwestycji z Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu dla samorządów z terenu powiatu kartuskiego.

Symboliczne "czeki" wręczał samorządowcom z powiatu kartuskiego wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

"W skali całego kraju są to 23 mld złotych na projekty zgłoszone właściwie przez wszystkie polskie samorządy, bo 97 proc. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce jakieś środki z tego programu otrzyma. Są to środki niebagatelne. Po pierwsze ze względu na kwotę - 23 mld złotych, to jest mniej więcej połowa całości nakładów inwestycyjnych razem wziętych jednostek samorządów w Polsce, jak średnio te nakłady mają" - mówił w Kartuzach Horała.

Dodał, że nawet do 95 proc. jest dofinansowane, jak np. w przypadku dróg, gdy w biedniejszych samorządach problem było zebranie wymaganej kwoty wkładu własnego przez lokalne władze.

"W skali powiatu kartuskiego, to ponad 52 mln złotych dofinansowania, które do samorządów wpłyną" - tłumaczył wiceminister.

Powiat kartuski otrzyma 16 mln 890 tys. zł na rozbudowę drogi powiatowej Sulęczyno - Gowidlino; Gmina Kartuzy - 5 mln zł na budowę sali gimnastycznej i przebudowę szkoły podstawowej w Brodnicy Górnej; Chmielno - 12 mln 350 tys. zł na kompleksową modernizację dróg na terenie gminy; Sierakowice - 2 mln 975 tys. zł na rozbudowę szkoły podstawowej w Jelonku o salę gimnastyczną; Somonino - dwa projekty - 1 mln 143 tys. zł na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i 1 mln 720 tys. zł na budowę boisk sportowych oraz bieżni przy szkole podstawowej w Borczu; Sulęczono - 2 mln 960 tys. zł na przebudowę sieci dróg; Żukowo - 5 mln zł budowę Kaszubskiego Centrum Sportu oraz Przodkowo - 3 mln 400 tys. zł na budowę sali sportowej przy szkole podstawowej w Wilanowie.

"Tyle w pierwszym rozdaniu, a już za dwa, trzy tygodnie ruszy nabór wniosków na kolejną transzę. Nawet te nieliczne jednostki, które niestety nie zakwalifikowały się w tej transzy będą miały szansę w następnej" - mówił Horała.

Według niego, skala jest przełomowa i pozwoli na wyjście ze spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa i lockdownami.

W imieniu samorządowców wiceministrowi dziękował starosta kartuski Bogdan Łapa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!