Partnerzy portalu

Posłowie za nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 15:47
Komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody.

W poniedziałek, podczas pierwszego czytania, posłowie przyjęli cztery poprawki o charakterze redakcyjnym zgłoszone do projektu przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

Projekt - jak wskazano w uzasadnieniu - to efekt reakcji Komisji Europejskiej, która wezwała Polskę do usunięcia uchybień legislacyjnych w przepisach dotyczących wymogów tzw. "dyrektywy siedliskowej" oraz dyrektywy ptasiej". W celu wprowadzenia ładu prawnego zaproponowano zmiany w ustawie o lasach oraz w ustawie o ochronie przyrody.

Zmieniony (w ustawie o lasach) przepis wskazuje, że Minister właściwy do spraw środowiska określa w drodze rozporządzenia wymagania dobrej praktyki, uwzględniające ochronę gatunków, cele i zasady gospodarki leśnej oraz wymogi gospodarcze, społeczne i kulturowe. "Dzięki takiemu rozwiązaniu, tj. przez eliminację potencjalnych kolizji, wymagania dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej zapewnią ochronę gatunkom wskazanym w załączniku IV dyrektywy siedliskowej oraz ptakom w oparciu o dyrektywę ptasią" - czytamy w projekcie.

Ponadto projekt zakłada doprecyzowanie przepisów w ustawie o ochronie przyrody "przez wskazanie, że odstępstwa nie dotyczą gatunków objętych systemem ścisłej ochrony na mocy tej dyrektywy".

W projekcie przewidziano 30-dniowy termin vacatio legis.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!