Partnerzy portalu

Poznań: Budowa centrum badawczo-rozwojowego Uniwersytetu Przyrodniczego z dofinansowaniem z UE

  • PAP
  • Opublikowano: 10 listopada 2021 - 15:34
Umowę na unijne dofinansowanie budowy Centrum klinicznego B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podpisał w środę marszałek wielkopolski Marek Woźniak.

Inwestycja rozpoczęta na początku tego roku kosztować będzie ponad 38 mln zł. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał na jej realizację 23 mln zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu poinformowało w środę, że celem realizowanego projektu jest zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego uczelni w zakresie wpływu chowu i hodowli zwierząt na środowisko, jak również metod ochrony zdrowia zwierząt.

Projekt zakłada budowę centrum wraz z laboratoriami badawczymi i pracowniami analitycznymi oraz zakup niezbędnego wyposażenia, w tym aparatury badawczo-rozwojowej.

"Tych elitarnych projektów, które dofinansowaliśmy w ramach konkursu obejmującego działalność badawczo-rozwojową, a które realizują wielkopolskie uczelnie, jest zaledwie kilkanaście. To projekty trudne i starannie przygotowane. Cieszymy się, że dziś dołącza do nich Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu" - powiedział Marek Woźniak.

"Należy podkreślić, że to projekty użyteczne i mające określony wymiar gospodarczy. Ten konkretny ma znaczenie zarówno dla hodowli zwierząt, jak i ochrony klimatu, bo jak wiemy hodowla jest źródłem wysokiej emisji dwutlenku węgla" - dodał.

Woźniak zaznaczył, że ambicją władz regionu jest, by pieniądze z budżetu Unii Europejskiej wykorzystać "z pożytkiem dla regionu, dla naszych uczelni i dla nas wszystkich, w tym dla środowiska".

Rektor poznańskiej uczelni prof. Krzysztof Szoszkiewicz przypomniał, że to nie pierwsze unijne pieniądze, pozostające w gestii marszałka województwa, pozyskane przez uczelnię. -

"Wcześniej otrzymaliśmy aż siedmiomilionowe unijne dofinansowanie z WRPO 2014+ na budowę instalacji fotowoltaicznej na budynkach należących do Uniwersytetu Przyrodniczego oraz modernizację Technikum Środowiska w Poznaniu" - powiedział.

Dzięki środkom z WRPO 2014+ wielkopolskie uczelnie zrealizują inwestycje za ponad 240 mln zł - zmodernizują oraz rozbudują infrastrukturę badawczą i utworzą nowe centra czy ośrodki naukowo-badawcze.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!