Partnerzy portalu

Poznań: Do tej pory uchodźcom wydano już niemal 1,5 tysiąca numerów PESEL

  • PAP/WS
  • Opublikowano: 22 marca 2022 - 16:25 | Zaktualizowano: 22 marca 2022 - 17:15
Do tej pory uchodźcom z Ukrainy wydano w mieście już niemal 1,5 tysiąca numerów PESEL – poinformował we wtorek dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Bartosz Pelczarski. Kolejnych 12 tys. uchodźców jest już umówionych na wizytę w urzędzie.
  • Bartosz Pelczarski dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP podał, że miasto Poznań uzyskało od administracji rządowej 15 dodatkowych zestawów komputerowych do obsługi uchodźców.
  • Wydawanie numeru PESEL jest połączone z uruchomieniem profilu zaufanego oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców.
  • Według szacunków władz miasta, uchodźców w Poznaniu jest już łącznie powyżej 40 tys. osób.

Obywatele Ukrainy numer PESEL mogą uzyskać w Poznaniu w urzędzie miasta przy ul. Libelta 16/20. Zajmuje się tym obecnie ok. 60 urzędników, pracujących na dwie zmiany.

Jak poinformował we wtorek dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Bartosz Pelczarski, do poniedziałku, 21 marca, w Poznaniu numer PESEL otrzymało już niemal 1,5 tysiąca obywateli Ukrainy. Kolejnych 12 tys. uchodźców jest już umówionych na wizytę.

Pelczarski podkreślił, że miasto Poznań uzyskało od administracji rządowej 15 dodatkowych zestawów komputerowych do obsługi uchodźców, co pozwoli w najbliższym czasie na uruchomienie kolejnego punktu nadawania numerów PESEL w mieście. Obecnie trwa pozyskiwanie pracowników i wybór odpowiedniej lokalizacji. Nowe miejsce ma pozwolić na obsługę dodatkowych kilkuset osób.

Czytaj też: Wyższa opłata za kwaterowanie Ukraińców. Dla kogo i pod jakimi warunkami?

 

"Najczęściej podczas jednej wizyty wydajemy kilka numerów PESEL, zwykle dla matek z dziećmi. Liczymy na to, że po uruchomieniu dodatkowego punktu, będziemy mogli obsłużyć ok. tysiąca osób dziennie" - podkreślił Pelczarski.

Wydawanie numeru PESEL jest połączone z uruchomieniem profilu zaufanego oraz mobilnego dokumentu potwierdzającego status uchodźców. Osoby, które nie chcą zostać dłużej w Poznaniu, mogą wyrobić PESEL w swoim docelowym mieście.

Aby uzyskać numer PESEL w Poznaniu należy umówić wizytę w urzędzie - przez internet, system rezerwacji dostępny jest w języku ukraińskim. Potwierdzenie rezerwacji przyjdzie na maila podanego przy umawianiu się. Dla każdej dorosłej osoby należy zrobić oddzielną rezerwację.

Do nadania numeru PESEL należy mieć zdjęcie. Z numerem rezerwacji zdjęcie można wykonać bezpłatnie w sześciu miejscach: Foto Cieślak (ul. Libelta 14), Foto Libelta (ul. Libelta 22), Foto Ablarte, (ul. Ratajczaka 44), Foto-Eldra (pl. Ratajskiego 4A), BNC Studio Foto (ul. Nowowiejskiego 7) oraz Fotka - Studio Fotografii Cyfrowej (ul. Kościuszki 71).

Należy także wypełnić wniosek o numer PESEL, a także zabrać ze sobą do urzędu: paszport, paszport wewnętrzny lub dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem, w przypadku dzieci może to być akt urodzenia, zdjęcie, telefon (musi być z polskim numerem telefonu), a także numer rezerwacji, który dostarczono mailem.

Poznański magistrat poinformował we wtorek, że w związku z dużym zainteresowaniem usługą wydawania numeru PESEL, każdego dnia (od poniedziałku do piątku) o godzinie 7. rano w miejskim systemie rejestracji wizyt odblokowywane są kolejne godziny zapisów. Oznacza to, że jeśli komuś nie udało się danego dnia umówić wizyty, bo nie było już wolnego terminu - powinien spróbować jeszcze raz, kolejnego dnia rano.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski poinformował we wtorek, że według szacunków władz miasta, "uchodźców w Poznaniu jest już łącznie powyżej 40 tys. osób - podkreślam, jest to szacunek".

Dodał, że do 21 marca wydano ponad 22,5 tys. zaświadczeń uprawniających uchodźców do korzystania bezpłatnie z komunikacji miejskiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!