Partnerzy portalu

Prawie 25 mln zł na modernizację infrastruktury na lotnisku w Gdańsku

Prawie 25 mln zł Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zainwestuje w modernizację i rozbudowę infrastruktury w Porcie Lotniczym Gdańsk - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy PAŻP Agata Król. Powstanie m.in. nowa sala operacyjna Kontroli Ruchu Lotniczego.

"Kontrolerzy zbliżania będą mieli nową salę operacyjną z nowoczesnymi stanowiskami, która powstanie w świeżo zaprojektowanym budynku. Modernizacja w znaczny sposób wpłynie na komfort pracy kontrolerów, nie tylko na stanowiskach zbliżania, ale również na wieży i personelu Służby Informacji Powietrznej. W nowej sali powstaną trzy stanowiska APP, docelowo będzie tam można uruchomić pięć" - podała rzeczniczka PAŻP.

Rozbudowa infrastruktury na lotnisku w Gdańsku jest konieczna ze względu na ilość sprzętu i urządzeń potrzebnych do wykonywania zadań związanych z kontrolą ruchu lotniczego.

"Powstanie nowy 2-kondygnacyjny budynek i nowa infrastruktura techniczna, w tym nowoczesna serwerownia. Zostaną w niej zastosowane standardy, takie jak w niedawno ukończonych inwestycjach PAŻP w Krakowie, Katowicach i Poznaniu. Z kolei na dachu nowego budynku, zostaną zainstalowane urządzenia techniczne zewnętrzne" - objaśniła Król.

W ramach kontraktu z wykonawcą modernizacji będzie rozbudowany też m.in. system energetyczny i klimatyzacyjny, infrastruktura techniczna, ochrona przeciwpożarowa i system monitoringu.

Zadanie w Porcie Lotniczym Gdańsk zrealizuje firma API Smart. Wcześniej ten sam wykonawca zrealizował projekty PAŻP na lotniskach Balice, Pyrzowice i Ławica.

W tym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zainwestowała w modernizację i zwiększenie wydajności lotnisk ok. 100 mln zł, z czego 3/4 na lotniskach regionalnych. Udało się m.in. sfinansować instalację systemów wspomagających lądowanie samolotu, wyposażenia nawigacyjnego, radarów, systemów antenowych, modernizację stanowisk Kontroli Ruchu Lotniczego czy wież.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!