Partnerzy portalu

Prawie 5 mln zł na remonty zabytków z ministerialnej dotacji

 • PAP
 • 6 lutego 2014 - 10:29
4,9 mln zł dotacji na renowację najbardziej zagrożonych i najcenniejszych zabytków otrzymają lubuskie parafie, samorządy i osoby prywatne. Dotacje przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
W pierwszym etapie podziału ministerialnych środków na ten cel dofinansowano 22 wnioski z Lubuskiego. Wysokość dotacji waha się od 60 tys. zł do 500 tys. zł.

"Jest szansa, że - po ogłoszeniu wyników kolejnego naboru wniosków - do Lubuskiego trafią kolejne pieniądze na ratowanie zabytków z tego źródła. Termin składania wniosków upłynie z końcem marca br." - powiedziała PAP lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

W pierwszym tegorocznym rozdaniu, dotację w wysokości 500 tys. zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji XIII-wiecznego kościoła - jednej z największych gotyckich świątyń w Lubuskiem.

Podczas pierwszego etapu renowacji wzmocniono część jego fundamentów i ścian. Większość pieniędzy na ten cel pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dotacja wyniosła 1,2 mln zł. Kościół nadal wymaga jednak wielu prac remontowych.

300 tys. zł trafi do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu. W 2012 r. doszło tam do zawalenia się wieży świątyni. W ubiegłym roku została ona odbudowana - 1,8 mln zł środków przeznaczonych na ten cel pochodziło z resortu kultury. Za pieniądze z kolejnej dotacji wieża ma zostać otynkowana.

Pół mln zł otrzyma parafia w Chotkowie na ratowanie gotyckiego kościoła w tej miejscowości - stabilność tego budynku jest zagrożona i wymaga on natychmiastowej interwencji. Dotacja w takiej samej wysokości trafi też do Żagania; zostanie przeznaczona na remont dachu i elewacji kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Łącznie z 22 wniosków, które uzyskały dofinansowanie, 17 dotyczy prac konserwatorskich lub remontowych w obiektach sakralnych, głównie kościołach.

Pomoc finansową przyznano także właścicielom zabytkowych budynków (dwie osoby prywatne, fundacja i firma) - w tych przypadkach chodzi o remonty i prace konserwatorskie na terenie kaplicy we dworze, pałacu, zamku oraz budynku dawnego szpitala.

200 tys. zł trafi do samorządu Kostrzyna nad Odrą, dotacja została przyznana na remont jednego z bastionów tamtejszej twierdzy.

"Dzięki wsparciu w ministerstwa uda się również kontynuować prace konserwatorskie przy cennych barokowych ołtarzach w kościele pocysterskiem w Gościkowie-Paradyżu, kościele farnym w Kożuchowie oraz gotyckich ołtarzach w kościołach w Mycielinie i Nowym Miasteczku" - zapowiedziała Bielinis-Kopeć.

Pieniądze pochodzą z programu Dziedzictwo Kulturowe - priorytet Ochrona Zabytków.
KOMENTARZE3

 • Robert 2014-10-16 08:38:33
  Do gie: To naprawdę skandal!!! brakuje pieniędzy na mieszkania lokale socjalne remonty zabytkowych kamienic - a rozpasany w żądaniach finansowych Kościół wyłudza pieniądze społeczne!!! Mają z naddatkiem zwrócone majątki które przynoszą ogromne dochody - Dość naprawdę takiej polityki!!!!Dość budowani...a Państwa w Pasństwie  rozwiń
 • gie 2014-02-07 07:49:54
  To ja tylko dodam, że z puli 20 mln zł przeznaczonych na "infrastrukturę kultury" (inny priorytet programów ministra kultury) 7mln dostał KK na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. To kolejna dotacja z budżetu na ten obiekt...
 • PIT 2014-02-06 15:26:13
  Obiekty Krk są własnością obcego państwa Watykanu.W związku z tym nie ma powodu by przekzywać im większość dotacji na różne sprawy związane z remontem zabytków tylko na cele kościelne.. Natomiast władze winny egzekwować utrzymanie obiektów we właściwym stanie . Ta instytucja jest najbogatszą w świec...ie i stać ją na utrzymanie obiektów.Jeżeli jej nie stać to ma możliwość ich sprzedaży jak każdy przedsiębiorca. Podatki podatników polskich winny iść wyłacznie na swieckie nieruchomości!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!