Partnerzy portalu

Prawie dwa miliardy zł dla małopolskich samorządów z Programu Inwestycji Strategicznych

  • PAP/aw
  • Opublikowano: 25 października 2021 - 13:38
Prawie dwa miliardy zł trafią do małopolskich samorządów w ramach pierwszej edycji rządowego w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład - poinformował w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita.
  • Wojewoda doprecyzował, że "łączna kwota wsparcia, jakie otrzymają małopolskie samorządy to 1 mld 915 mln zł".
  • Jak ocenił podczas konferencji prasowej, jest to "bezprecedensowy program", jeśli chodzi o wsparcie, które otrzymają te jednostki.

Łukasz Kmita pogratulował też małopolskiemu sejmikowi i zarządowi województwa, bo "tam trafi największa kwota w Polsce - ponad 160 milionów złotych". "Bardzo cieszymy się, że nasze królewskie miasto Kraków zyska też ogromne wsparcie, będzie to ponad 134 miliony złotych" - dodał.

W ocenie wojewody "dzisiaj otwieramy nową kartę we współpracy z samorządami". Jak dodał, polski rząd potrafił zbudować "stabilność finansów publicznych", w związku z czym "rozwój gospodarczy będzie równy dla wszystkich miast, gmin i małych miasteczek". "Wiemy doskonale, że inwestycje są kołem zamachowym polskiej gospodarki. Jednocześnie te inwestycje sprawią, że powstaną kolejne miejsca pracy i to zarówno w Krakowie, jak i w innych mniejszych środkach, mniejszych samorządach" - podkreślił Kmita.

W konferencji uczestniczyli również samorządowcy i pochodzący z regionu parlamentarzyści, którzy opowiedzieli o planowanych inwestycjach w swoich lokalnych społecznościach.

Czytaj też: 23 mld zł dla samorządów z Funduszu Polski Ład. Tak rząd podzielił pieniądze

Krakowskie przedsięwzięcia, które otrzymały wsparcie, przedstawiła posłanka PiS Małgorzata Wassermann. Wśród nich znalazło się Krakowskie Centrum Muzyki. Zdaniem posłanki inwestycja ta jest ważna, bo w stolicy regionu działają "dwie, bardzo znane orkiestry, które do dzisiaj nie doczekały się miejsca, w którym mogłyby nie tylko na co dzień ćwiczyć, ale przede wszystkim wykonywać swoje utwory dla mieszkańców Krakowa".

Kolejną inwestycją jest ośrodek pomocy społecznej przy ul. Praskiej. "Osób starszych, wymagających wsparcia jest bardzo wiele. Niewiele jest ośrodków, w których można zaoferować im profesjonalną pomoc na terenie Krakowa, a nie na obrzeżach czy poza miastem, więc jest to inwestycja warta wsparcia" - zaznaczyła Wassermann. Trzecią inwestycją, na którą zwróciła uwagę jest ośrodek rekreacyjny Płaszów.

Przedsięwzięcia, które otrzymały wsparcie to m.in. te związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, modernizacją źródeł ciepła, gospodarowaniem odpadami i inwestycje społeczne.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!